ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΟΠΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3

ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

ΟΠΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3

Νέα νίκη για τα κορίτσια του Απόλλωνα στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη της Χαλκίδας με σκορ 3-1.
Η ΕλαφράΤαξιαρχία εδραιώθηκε στην κορυφή, μετά την εκτός έδρας νίκη της Δευτέρας στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ.
Η ομάδα του Παύλου Μαναριώτη παρατάχθηκε χωρίς την Θεολόγου που ταλαιπωρείται από υψηλό πυρετό, έχοντας στα άκρα τις Χριστίνα Παπαμιχάλη και Αλκηστη Αργυρού, στο κέντρο την Ελεάννα Καραβάνα και την Λυδία Βλαβιανού, στην οργάνωση την Ακριβή Μαναριώτη, στην διαγώνια θέση την Εύα Λαλιώτη και στο λίμπερο την Νάγια Μαυροειδοπούλου.
Το 1ο σετ απέναντι στην τοπική ομάδα που έχει στις τάξεις της την Κυρία Ιορδανίδου (διεθνή βολειμπολίστρια με τεράστια πείρα που παρά την ηλικία της κοσμεί τον χώρο) ήταν αναγνωριστικό.
Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος πίεσε και πήρε το σετ με σκορ 25-18. Η Ιωάννα Παλαδά πήρε τη θέση της Μαναριώτη στην πάσα και η Κυβέλη Βλαβιανού αντικατέστησε την Λαλιώτη. Στη θέση του λίμπερο πέρασε η Αναστασία Παπαπάνου.
Με την αρχική εξάδα ξεκίνησε το 2ο σετ και την Παπαπάνου στο λίμπερο, με τις μπλε να αποσυντονίζονται και να δωρίζουν το σετ στις γηπεδούχες με σκορ 25-16.
Η ηρεμία επανήλθε στη συνέχεια και τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους με τον Απόλλωνα να ξεκινά δυναμικά το 3ο σετ και να προηγείται σταθερά. Με πολύ καλές τις Λαλιώτη και Αργυρού και την Καραβάνα να τις συναγωνίζεται, οι μπλε αμαζόνες έκαναν ένα εξαιρετικό σετ με το σκορ στο φωτεινό πίνακα να δείχνει 25-14 και πήραν κεφάλι στο παιχνίδι. Η σημαντική πίεση στο σερβις από την Λυδία Βλαβιανού και την Χριστίνα Παπαμιχάλη βοήθησε την αυτοπεποίθηση της ομάδας. Αντίστοιχα θετική ήταν και η συμμετοχή της αρχηγού Γεωργίας Μόκα.
Με τον Απόλλωνα να λειτουργεί χωρίς λάθη το 4ο σετ το εκκωφαντικό 25-11 ήρθε να σφραγίσει το τρίποντο καθώς η αντίπαλη ομάδα δεν μπορούσε πλέον να κοντράρει. Η Ελένη Παπουτσή πήρε τη θέση της Αργυρού στο τελείωμα ενός παιχνιδιού που αφήνει τις μπλε στην κορυφή, με την απόσταση να μεγαλώνει μετά από τα χθεσινά αποτελέσματα και την νίκη του Τυφώνα επί της Νίκης Αμαρουσίου.
Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ: Μαναριώτη, Παπαμιχάλη, Καραβάνα, Λαλιώτη, Αργυρού, Βλαβιανού Λ, Μαυροειδοπούλου (Λ), Παπαπάνου (Λ), Βλαβιανού Κ, Παλαδά, Μόκα, Παπουτσή, Κελεπούρη.

ΟΠΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Τάτση, Συκοβάρη, Μπίσκα, Ιορδανίδου, Αδάμ, Σταμούλη, Πόλιου, Καλογέρη (Λ), Σκόνδρα, Μολυβιάτη, Σταματίου, Μιχαλιά.