Απόλλων μαχητής, κέρδισε τον Κρόνο 69-62 και ψάχνει το μεγάλο διπλό…

Για μια ακόμα φορά σ΄ ένα αγώνα - τελικό, η ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα απέδειξε ότι στα δύσκολα δεν λυγίζει. Παρά το υποτονικό ξεκίνημα και το έκδηλο άγχος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες μας με τρομερή διάθεση και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, πήραν μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα του Κρόνου και πλέον ψάχνουν την μεγάλη εκτός έδρας νίκη που θα τους φέρει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.
Ο Απόλλων ξεκίνησε με Μπασδέκη, Δενδρινό, Κυπριτζόγλου, Αρναουτάκη και Παπουλίδη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα 6 πρώτα λεπτά (10-10), και τον Κρόνο με καλή κυκλοφορία και επιλογές στην επίθεση να παίρνει ένα προβάδισμα (13-18, 1΄πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου) που ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει στον πόντο με τη λήξη του δεκάλεπτου (17-18).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων ακολουθούσε στο σκορ με μόνη εξαίρεση στο 24΄όταν και πέρασε μπροστά με 27-25, για να ανοίξει και πάλι σταδιακά η διαφορά υπέρ του Κρόνου και να οδηγηθούμε στα αποδυτήρια με +6 για τον Κρόνο 32-38.
Το παρήγορο ήταν ότι σε αυτό το κακό και άνευρο σε γενικές γραμμές πρώτο ημίχρονο που η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και το άγχος φαινόταν να διακατέχει τους παίκτες μας, οι αντίπαλοι δεν ξέφυγαν στο σκορ.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε με τον Απόλλωνα να ακολουθεί στο σκορ, όμως ήταν φανερό πώς η πολύ μεγάλη διάθεση στην άμυνα και το πάθος για τη νίκη, σύντομα θ΄απέδιδαν καρπούς. Μ΄ ένα επιμέρους 16-14 φτάσαμε στο 30΄με σκορ (48-52), για να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο που ο Απόλλων έβγαλε πολύ πάθος και ενέργεια που έδωσε την πολυπόθητη νίκη.
Με άμυνα – τανάλια ο Απόλλων πέρασε μπροστά 4:30 πριν τη λήξη με τρίποντο του Σπυρόπουλου, και δεν κοίταξε ξανά πίσω, φτάνοντας στο τελικό 69-62 που επισφράγισε την υπερπροσπάθεια και το πάθος της ομάδας μας στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Μεγάλη εμφάνιση από τον Αρναουτάκη, σε επίθεση και άμυνα, συγκινητικός ο Δενδρινός για μια ακόμα φορά, όπως και ο Μπάρδας που παίζει για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα τραυματίας με διάστρεμμα. Ο Παπουλίδης καθοριστικός και με μεγάλη ψυχή στο τέλος, πήρε επιθέσεις όταν η μπάλα «έκαιγε», ενώ εξίσου καθοριστική η συμβολή του Κυπριτζόγλου στην άμυνα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σιώμο, ενώ εξίσου βοήθησαν και οι Μπασδέκης και Σπυρόπουλος, με τον πρώτο να σημειώνει καθοριστικούς πόντους και τον τελευταίο να δίνει με το κρίσιμο τρίποντο που περάσαμε μπροστά (60-58) το προμήνυμα της νίκης. Πολύ καλή για μια ακόμα φορά η διαχείριση από τον πάγκο από τον κόουτς Σταθούλη, που έδωσε χρόνο και στους Νασόπουλο και Κουτσούμπα όταν χρειάστηκε, και καθοδήγησε την ομάδα στην επίτευξη μιας ακόμα σπουδαίας νίκης.
Συγχαρητήρια στην τεχνική ηγεσία και στους παίκτες που πήραν μια σπουδαία νίκη που κρατάει την ομάδα μας ζωντανή για την συνέχεια του πρωταθλήματος και δίνει βάσιμες ελπίδες για ακόμα καλύτερη συνέχεια. Έτσι η ομάδα μας μπορεί να κάνει καλές γιορτές και να προετοιμαστεί με την ησυχία της για την επόμενη τριάδα αγώνων με το νέο έτος, που υπό προϋποθέσεις και αν όλα πάνε καλά, μπορεί να μας βρει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.