Ο Απόλλων είναι εδώ, 85-71 τον Μανδραϊκό και έπεται συνέχεια

Ο Απόλλων είναι εδώ, 85-71 τον Μανδραϊκό
και έπεται συνέχεια

Η κρισιμότητα του αγώνα με τον Μανδραϊκό ήταν γνωστή και δεδομένη. Αυτό που έμενε να φανεί ήταν το πώς θα ανταποκρινόταν η ομάδα μας σε ένα τέτοιο παιχνίδι, που κακά τα ψέματα είχε χαρακτήρα τελικού.
Όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό της Ριζούπολης, έχοντας τις παραπάνω σκέψεις, αποζημιώθηκαν παρακολουθώντας ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και σκληρές μονομαχίες, με άγρια ομορφιά και αρκετή διάθεση και από τις δύο πλευρές.
Η ομάδα του Σπύρου Σταθούλη μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη στο παρκέ, δείχνοντας από νωρίς τη διάθεση να πιέσει τους φιλοξενούμενους. Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με τον Απόλλωνα οριακά προηγούμενο με 16-15.
Δεύτερο δεκάλεπτο με τις άμυνες να χαλαρώνουν, ιδιαίτερα από τα μέσα και μετά, και τη Μάνδρα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +1 (38-39), βρίσκοντας αρκετά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια με Κούρτη και Γεωργοπαπαδάκο αλλά και διαδρόμους προς το καλάθι με τον Ψυλέα. Από την πλευρά μας στο πρώτο ημίχρονο, το σκοράρισμα αρκετά ισορροπημένο, με την συγκέντρωση στην άμυνα να χάνεται προς το τέλος του ημιχρόνου.
Οι βάσεις για τη νίκη του Απόλλωνα τέθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας, έδωσε ενέργεια και στην επίθεση, με συνέπεια ένα επιμέρους 20-14, για να φτάσουμε στο 30΄με σκορ 58-53.
Πάνω σε αυτό το προβάδισμα «έχτισε» ο Απόλλων και διεύρυνε σταδιακά τη διαφορά,  σφίγγοντας πολύ την άμυνά του, με τον εκνευρισμό και το άγχος να εκδηλώνεται πλέον στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων που μη έχοντας καθαρό μυαλό υπέπεσαν σε βεβιασμένες ενέργειες και αρκετά σκληρά φάουλ.
Παρά την μείωση της διαφοράς στα τελευταία 2:30 λεπτά  από το +13 (75-62) στο +8 (77-69 ,1:30 πριν τη λήξη) συνέπεια της τελευταίας απέλπιδας προσπάθειας του Μανδραϊκού να διεκδικήσει κάτι, τίποτα δεν άλλαξε , και ο Απόλλων αξιοποιώντας τις ελεύθερες βολές στο τέλος (από τεχνικές ποινές στον πάγκο των φιλοξενούμενων), έφτασε σε μια σπουδαία και μεγαλειώδη νίκη με 85-71.
Μια νίκη που πιστοποίησε για ακόμα μια φορά, την μεγάλη αγωνιστική άνοδο της ομάδας μας τις τελευταίες εβδομάδες, η οποία και αφήνει πολύ ελπιδοφόρα μηνύματα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Ένα μεγάλο μπράβο στην τεχνική ηγεσία και στους παίκτες μας, για τον τρόπο που διαχειρίστηκαν τον αγώνα αλλά και για την μεγάλη καρδιά και ψυχή που κατέθεσαν στο παρκέ για να πάρουν αυτή τη μεγάλη νίκη. Υπήρξαν διαστήματα που η ατομική αλλά και ομαδική άμυνα των παικτών μας ήταν συγκλονιστική, γι΄αυτό και στο τέλος το κοινό της ομάδας (που για μια ακόμα φορά στάθηκε δίπλα της), επιβράβευσε με ένα πολύ θερμό χειροκρότημα.
Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι όλοι διακρίθηκαν, όχι μόνο γιατί έδειξαν πόσο ήθελαν αυτό το παιχνίδι, αλλά και γιατί συνέβαλαν ο καθένας με τον τρόπο του σε αυτή τη νίκη, γεγονός που αποτυπώνεται τόσο στον επιθετικό πλουραλισμό στο σκοράρισμα, όσο και στην αμυντική διάθεση και προσφορά.