Ο ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Ο αρχηγός της ομάδας Δ. Τσίκλος, παραλαμβάνει το κύπελλο.

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν ο νικητής του τουρνουά υδατοσφαίρισης ανδρών για ομάδες της Α2, αφού επιβλήθηκε στον τελικό του Νηρέα Γέρακα με 10-5 στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης που φιλοξένησε τους 14 από τους 16 αγώνες (οι άλλοι δύο έγιναν σε Χαλάνδρι και Γέρακα).
Η ομάδα του Γιάννη Κατρουτζανάκη, όπως και πέρσι (στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης) πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά των 8 ομάδων.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτη περίοδο, όταν ο Απόλλων πραγματοποίησε ένα ξέσπασμα και μετέτρεψε το 3-3 του ημιχρόνου σε 8-3.
Ο Νηρέας Γέρακα ήταν αυτός που προηγήθηκε με 1-0 στην λήξη του 1ου οκταλέπτου και με 2-0 στις αρχές του δεύτερου. Όμως κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Απόλλωνα, ο οποίος ισοφάρισε αρχικά σε 2-2 και στην συνέχεια σε 3-3.
Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν «μαγικό» για τους παίκτες του Γιάννη Κατρουτζανάκη, αφού με σερί 5-0 εξασφάλισαν ουσιαστικά την νίκη, ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο τέρματα (5-10).
Νηρέας Γέρακα - Απόλλων Σμύρνης 5-10 (1-0, 1-2, 0-5, 2-2)
Απόλλων Σμύρνης: Παπαδόπουλος Γ. 4, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 1, Τσίκλος 1, Μαυρωτάς 1, Ματαράγκας 1.