Ήττα στον πόντο (65-64), χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία..

Μια μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το «διπλό» έχασε σήμερα το απόγευμα ο Απόλλων στο κλειστό του Ζωγράφου, κόντρα στον γηπεδούχο ΕΦΑΟΖ. Σ΄ ένα αγώνα με δραματικό φινάλε, οι κυανόλευκοι μπήκαν συγκεντρωμένοι  στο πλάνο τους και πήραν από την αρχή το προβάδισμα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο και με αρχική πεντάδα τους Μπασδέκη, Δενδρινό, Κυπριτζόγλου, Αρναουτάκη, Παππουλίδη έβρισκαν τις λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ζωγράφου, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως από την γραμμή των ελευθέρων βολών, κερδίζοντας εύκολα φάουλ καθώς έβρισκαν  διαδρόμους προς το δικό μας καλάθι.
Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με την ομάδα μας να έχει συνεχές προβάδισμα για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα μας προηγούμενη με σκορ 31-33, αλλά και τους παίκτες μας φορτωμένους με φάουλ.
Ένα πολύ κακό πρώτο πεντάλεπτο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στοίχισε στην ομάδα μας καθώς τα πολλά λάθη έφεραν ένα σερί 10-0 για τους γηπεδούχους που πέρασαν μπροστά με 41-33. Από εκείνη τη στιγμή ο Απόλλων κυνηγούσε το σκορ με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 4 και 8 πόντων, και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 52-45.
Για να φτάσουμε έτσι σ΄ένα τέταρτο δεκάλεπτο πραγματικά ακατάλληλο για καρδιακούς, μιας και στο τελευταίο δραματικό  λεπτό και με σκορ 63-57, ο Μπάρδας κερδίζει φάουλ, βάζει 1 / 2, ο Δενδρινός παίρνει ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ σημειώνει το 63-61.
Εκεί πλέον στα τελευταία δευτερόλεπτα και με τις δύο ομάδες να παίζουν με το χρόνο και τα φάουλ (ο Απόλλων προσπαθούσε να σταματήσει το χρόνο και ο ΕΦΑΟΖ να μην επιτρέψει προσπάθεια για τρίποντο), οι γηπεδούχοι με 1/2 κάνουν το 64-61, ο Απόλλων με  1/ 2 κάνει το 65-62, με  την ομάδα μας να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση όταν 5’’ πριν  το τέλος ο Δενδρινός κέρδισε δικαίωμα τριών βολών με το σκορ στο 65-62. Αστοχώντας στην πρώτη και ευστοχώντας στις επόμενες δύο το σκορ πήγε στο 65-64 με την ομάδα μας να μένει με την πικρή γεύση της ήττας.
Μπάρδας και Παππουλίδης οι διακριθέντες για την ομάδα του Σπύρου Σταθούλη, που συν τοις άλλοις είχε να αντιμετωπίσει μια κακή διαιτησία που προκάλεσε εκνευρισμό.  Καθοριστικό για το αποτέλεσμα όμως, ήταν το νεκρό διάστημα του τρίτου δεκάλεπτου, τα  λάθη σε κρίσιμα χρονικά σημεία, αλλά και η αστοχία στα ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια.