ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Στο ίδιο έργο θεατές, Τρίτων – Απόλλων 71 -67

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ

Στο ίδιο έργο θεατές, Τρίτων – Απόλλων 71 -67

Μια ακόμα ήττα πρόσθεσε στο παθητικό του ο Απόλλων, με τρόπο που θύμισε λίγο από Νέα Κηφισιά, Πρωτέα και Ζωγράφου. Ανταγωνιστικός σε όλο τον αγώνα, μπροστά κατά διαστήματα, μαχητικός και διεκδικητής της νίκης μέχρι τέλους, μιας νίκης που χάνεται στις τελευταίες φάσεις, με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους.
Κάπως έτσι και σήμερα, ένα απίθανο τρίποντο του Γκαβανόπουλου, 16’’ πριν τη λήξη (βήμα πίσω, εκτός ισορροπίας) από τα 7.5 μέτρα, έγραψε το 69-67, και πάγωσε τους Απολλωνιστές που βρέθηκαν στο κλειστό του Στρέφη, πάνω κει που είχαν αρχίσει να ονειρεύονται το «διπλό», όταν τρίποντη βόμβα του Μπασδέκη υπό πίεση 25’’ πριν το τέλος, έφερε τον Απόλλωνα μπροστά, και το σκορ στο 66-67.
Στα δευτερόλεπτα που απέμειναν ο Μπασδέκης επιχείρησε μπάσιμο και σουτ, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και στην διεκδίκηση δόθηκε επαναφορά στον Τρίτωνα στα 4’’. Ακολούθησε φάουλ και με δύο βολές γράφτηκε το τελικό 71-67.
Για να φτάσουμε όμως εκεί, είχε προηγηθεί ένα πολύ καλό ξεκίνημα από τον Απόλλωνα που με 0-5 (4΄), 8-12 (8΄) και 13-18 στο δεκάλεπτο, είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα με Μπασδέκη και Παππουλίδη να συνεισφέρουν στο σκορ και πολύ καλή άμυνα στα ατού των αντιπάλων.
Η είσοδος του Θυμνιού  (με τα αγαπημένα του ποσταρίσματα στο ένας με έναν) για τους γηπεδούχους αλλά και η χαλάρωση από πλευράς μας στο αμυντικό κομμάτι είχε ως συνέπεια ο Τρίτων να περάσει μπροστά με 21-20 (14΄), για να κλείσει το ημίχρονο με 33-31 και τους γηπεδούχους μπροστά.
Η εξαιρετική άμυνα του Δενδρινού πάνω στον Ντιμπ, τα καθοριστικά του κλεψίματα που οδήγησαν σε αιφνιδιασμούς και η ενέργεια που πήρε η ομάδα με την αμυντική της προσπάθεια, συνέβαλαν στο να περάσουμε μπροστά με 41-46 (27΄), 44-49 (29’), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 47-53, και ενώ λίγο πριν ο Σπυρόπουλος έχασε την ευκαιρία με ελεύθερο τρίποντο που επιχείρησε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 10 πόντους.
Και ενώ είχαν τεθεί οι βάσεις της νίκης, το άσχημο ξεκίνημα στο τέταρτο έφερε τον αγώνα στα ίσια, με το προβάδισμα του Απόλλωνα όχι μόνο να εξανεμίζεται γρήγορα (52-55, 33’) αλλά και να βρίσκεται πίσω στο σκορ 61-57 (36΄). Ήταν ένα κακό διάστημα στο οποίο κυριάρχησε ο εκνευρισμός που οδήγησε και στην αποβολή από τον πάγκο του Απόλλωνα του Σπύρου Σταθούλη, περίπου 5’ πριν το τέλος του αγώνα.
Τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά με τον Μπάρδα αρχικά με τρίποντο να μειώνει το σκορ στον πόντο 61-60 (37΄), τον Μπασδέκη να ισοφαρίζει με τρίποντο περίπου 1΄πριν τη λήξη (64-64), και να βάζει την ομάδα μας μπροστά με 66-67, για να ακολουθήσει η ήττα με τον τρόπο που περιγράψαμε στην αρχή.
Ύστερα από αυτή την ήττα, δεν έχει τόσο σημασία να δει κανείς τη βαθμολογία και να δει αν και πόσο έμεινε πίσω ο Απόλλων και ποιες είναι οι πιθανότητες που έχει για παραμονή.
Και αυτό γιατί πρώτα απ΄όλα είναι κρίμα για μια ομάδα που διεκδικεί (από την Ελευσίνα και μετά) επί ίσοις όροις όλα τα παιχνίδια, και ιδρώνει μέσα στο γήπεδο για 40΄λεπτά, να φεύγει από το γήπεδο με σκυμμένο το κεφάλι.
Ας ελπίσουμε ότι τα αποτελέσματα που δεν πήραμε στην Βούλα, στου Ζωγράφου και σήμερα, θα τα βρούμε κάπου μπροστά μας και είτε υποβιβαστούμε είτε όχι, τουλάχιστον θα αγωνιστούμε με ψηλά το κεφάλι μέχρι τέλους. Όμως είναι κρίμα να αδικούμε τους εαυτούς μας και την προσπάθεια μας, με μια βαθμολογική θέση αναντίστοιχη της εικόνας που βγάζει η ομάδα στο παρκέ….
Εξαιρετικοί επιθετικά οι Μπασδέκης και Παππουλίδης, μεγάλη η βοήθεια του Δενδρινού σε άμυνα και επίθεση, ενώ για τους νικητές Θυμνιός και Ντιμπ τράβηξαν στο σκοράρισμα, με τον Γκαβανόπουλο man of the match που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους..