Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ Νότος: «Δώρο» Ιωνικού στο Περιστέρι!

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Νότος: «Δώρο» Ιωνικού στο Περιστέρι!

Νότος: «Δώρο» Ιωνικού στο Περιστέρι! Το Περιστέρι επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε τη νίκη με 74-52 κόντρα στον
Πανελευσινιακό, στο ματς που άνοιξε την αυλαία του β’γύρου στον όμιλο Νότου της Β’ Εθνικής.
Το Περιστέρι είχε πάρει από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή τον Πολυτάρχου (19π με 4τρ) στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 46-28. Ο Πανελευσινιακός, που αγωνιζόταν δίχως τους Μούκα και Ζούμπο, προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει το χαμένο έδαφος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 74-52. Μια νίκη την οποία οι Περιστεριώτες αφιέρωσαν στην μνήμη του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου, τον οποίον τίμησαν και οι δύο ομάδες πριν από την έναρξη του ματς.
Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Ιωνικός Νικαίας, που επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 75-70 και τον έριξε από την κορυφή, με το Περιστέρι πλέον να οδηγεί την κούρσα! Ο Ιωνικός ξεκίνησε από την αρχή δυνατά το παιχνίδι, με την ομάδα της Ερυθραίας να παραμένει κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια όμως, οι Νικαιώτες ανέβασαν ταχύτητα, στο 30′ είχαν πάρει διαφορά δέκα πόντων (51-41) και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, δεν έχασαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη.
Με νίκη συνέχισε στο πρωτάθλημα ο Παπάγος, που μετά τον Πρωτέα, επικράτησε και του Κρόνου με 70-59. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στη νίκη.
Ο Μανδραϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον ΕΦΑΟΖ αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 101-96. Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 84-82 αλλά στα τελευταία λεπτά ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με “100άρα”.
Το Κορωπί συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο καθώς στην συνέχεια πάτησε το… γκάζι, επέβαλλε τον ρυθμό του και επικράτησε του Απόλλων Σμύρνης με 75-58, συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα.
Ο Πρωτέας Βούλας απέδρασε με το διπλό από την έδρα του Τρίτωνα, επικρατώντας με 66-68, έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά στο τέλος η ομάδα της Βούλας ήταν αυτή που «χαμογέλασε».
Ο Εργοτέλης συνέχισε νικηφόρα και κόντρα στην ΚΑΠ, αν και στο ημίχρονο είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 39-41. Οι Κρητικοί ανέβασαν «ταχύτητα» στο δεύτερο μέρος και τελικά έφτασαν στη νίκη με 85-77.
Επειτα από ένα… επεισοδιακό παιχνίδι με πολύ ένταση, το Μαρούσι πήρε το «ντέρμπι» των βορείων προαστίων, επικρατώντας της Κηφισιάς με 57-56, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλώς με 3/3βολές του Μοσχοβίτη στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Το παιχνίδι ήταν θρίλερ ως το τέλος, με την Κηφισιά να προηγείται με 50-52 στο 37′. Μπαλάφας και Ξυδας όμως, ανέλαβαν δράση με το σκορ στο 53-52 στα 23” για το τέλος, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν το θετικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 28-14, 46-28, 58-44, 74-52,
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Παππάς 9(1), Ντακούλιας 10(2), Γοργόνης 2, Μαγκουνής 8, Πολυτάρχου 23(4), Παπαντωνάκος, Μάντζαρης 5(1), Τασόπουλος 2, Γκιουζέλης 10, Καπώνης 2, Χουγκάζ 3(1).
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 1, Μιχαλούτσος 4, Πέτρουλας 4, Μουμπάρακ 10(2), Σιδέρης 1, Δούκας 3, Ρεκουνιώτης 9, Μαντζιώρης 20(3), Δρακωτός, Ηλιάδης, Τσαντές.

ΠΑΠΑΓΟΣ-ΚΡΟΝΟΣ 70-59
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Φασόλης
Δεκάλεπτα 21-18, 31-32, 49-47, 70-59
Παπάγος (Σορώτος): Σιμόπουλος, Αποστολίδης 1, Δέδες 7, Ζώρζος 9 (1), Αρσένης 3 (1), Φακοπουλίδης 22 (2), Χαϊκάλης 5 (1), Γκάτζο, Κακιούζης 23 (7/7β., 8/16δ., 0/1τρ., 7-6ρ.).
Κρόνος (Χατζηπανηγύρης): Μπάλλας 7 (1), Στραγανιώτης 7 (1), Ξιούρας 3 (1), Αρχος 7 (1), Ζούκας 6, Κόης 3 (1), Φρουσκλιάς 12 (1), Γκαϊντάσοφ, Ματαλιωτάκης 14.

ΚΟΡΩΠΙ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 75-58
Διαιτητές: Στρέμπας – Πολυχρόνης
Δεκάλεπτα: 24-17, 46-32, 59-43, 75-58
Κορωπί (Κατσούνης): Δήμας 12, Αγόρηας 7 (1), Θεοδωράκος, Τσακιρίδης, Παναγιώτου, Καραδολάμης 16 (2), Κερασοβίτης 2, Αμπαράς 10 (1), Αγγελόπουλος 2, Ντάλλης 4, Σταθόπουλος 10, Μαύρος 12
Απόλλωνας (Σταθούλης):Νασόπουλος, Μπάρδας 7 (1), Σπυρόπουλος, Μπασδέκης 6 (1), Αρναουτάκης 5, Κυπριτζόγλου 2, Χανιάς-Πανταζής, Παπουλίδης 20, Δενδρινός 12 (2), Σιώμος 4, Παπουτσής 2.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΚΑΠ 85-77
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Σταθόπουλος.
Δεκάλεπτα: 22-25, 39-41, 63-52, 85-77.
Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 13 (1), Σταράκης 5 (1), Βερτούδος 7, Χουχούμης 14 (2), Σταμάτης 15 (2), Χασάπης 4, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας, Σαρρής, Καραλής 13 (1).
ΚΑΠ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 17 (2), Γραμμάτικας 10 (2), Κόκκας 3, Γαπκιάδης 5 (1), Πανταζής 1, Καρτερής 5 (1), Θεοδωρόπουλος, Ροδόστογλου 22 (3), Μαλτέζος 14, Μαργέλης, Γαρδέλης.