ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΙΩΝΙΚΟΣ - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-3

ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ
ΙΩΝΙΚΟΣ - Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-3

Τα σετ: (25-21, 21-25, 10-25, 16-25)

Στο κλειστό της Φιλαδέλφειας το περιβάλλον ηταν γνώριμο για τον Απόλλωνα αφού πολλοί απο τους "αντίπαλους" έχουν κατα καιρούς υπάρξει μέλη της ομάδας του.

Αυτό βοήθησε τους παίκτες των δύο ομάδων να παίξουν χωρίς αγχος αποδίδοντας καλό βόλλεϋ.
Οι παίκτες του Τάσου Κουμπλή ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 9-2 και 15-11, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ιωνικός του Κώστα Νικηφορίδη πίεσε στο σερβις ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 21-21. Αντιδρώντας με τρία συνεχόμενα λάθη οι μπλε, εχασαν το προβάδισμα και το σετ πήγε στα χερια των παικτών του Ιωνικού με σκορ 25-21.

Το κλειδί όμως στην αντίδραση του Τάσου Κουμπλή για την αντεπίθεση των μπλε ήταν ο εορτάζων χθες Ακης (Θεόδωρος) Χριστοδούλου. Η είσοδος του στο παιχνίδι ανέτρεψε τους συσχετισμούς και βελτίωσε κατά πολύ την λειτουργία στο κέντρο.

Παράλληλα τα λάθη ελαχιστοποιήθηκαν και το δευτερο σετ πέρασε με σκορ 25-21 στον Απόλλωνα.
Η συνέχεια ήταν προδιαγεγραμμένη καθώς με ψηλά την ψυχολογία η ομάδα του Τάσου Κουμπλή έχει τον τρόπο να κερδίζει τα παιχνίδια.

Το τρίτο σετ πέρασε πολύ γρήγορα στους φιλοξενούμενους με σκορ 25-10 και αντίστοιχα το τέταρτο επισφράγισε την νίκη της Ελαφράς Ταξιαρχίας με σκορ 25-16.

Στους 22 βαθμούς η ομάδα μας, έπιασε την Ρόδο στην 2η θέση που χθές δεν αγωνίστηκε έχοντας ρεπό και πλέον ο στόχος της ανόδου φαίνεται στο βάθος, 3 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος.