ΤΜΗΜΑ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-3

ΤΜΗΜΑ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ -
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-3

Τα σετ: 25-22, 24-26, 26-28, 14-25

Στους 44 βαθμούς ανέβηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ, μετά την εκτός έδρας σημαντική νίκη στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου με αντίπαλο τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Ένα αποτέλεσμα που κλειδώνει την συμμετοχή του Γ.Σ Απόλλωνα στα play off, αφού ήρθε απέναντι στον βασικό διεκδικητή για την είσοδο στην τετράδα.

Το 3-1 βάζει την ομάδα μας στην 3η θέση της βαθμολογίας και αφήνει τον Άγιο Δημήτριο στην 5η με 35 βαθμούς ενώ απομένουν μόνο τρεις αγωνιστικές για το τέλος της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ. Απομένουν οι αναμετρήσεις μας με Ο.Π.Ε Χαλκίδος (εντός), Γ.Σ Κορωπίου (εκτός) και Α.Ο Καρέα (εντός).

Τα κορίτσια του Παύλου Μαναριώτη προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 15-10 αλλά στη συνέχεια με λάθη παραδόθηκαν στους γηπεδούχους που μπόρεσαν να αντιδράσουν και να πάρουν το σετ με σκορ 25-22.

Μάχη έγινε στο 2ο σετ διάρκειας 25 λεπτών, αλλά η ομάδα μας αντέδρασε σωστά ισοφάρισε με 22-22 και πήρε το σετ με 24-26 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τις μπλε αμαζόνες να προηγούνται, η μάχη κορυφώθηκε και οι επιθετικές αντιδράσεις των κοριτσιών μας βελτιώθηκαν. Η Εύα Λαλιώτη πήρε το παιχνίδι πάνω της και με καθοριστικά σερβις και επιθέσεις χάρισε το σετ στην ομάδα μας με το οριακό 26-28 υπέρ μας.

Στο 4ο σετ οι αντιδράσεις των γηπεδούχων περιορίστηκαν, ο καλός Απόλλωνας επανήλθε και το παιχνίδι τελείωσε εύκολα με σκορ 14-25 προσθέτοντας ένα καθαρό και ουσιαστικό τρίποντο μετά από ένα σημαντικό ντέρμπι στη φαρέτρα του Γ.Σ Απόλλωνα Σμύρνης.

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Π.Μαναριώτης): Μαναριώτη, Λαλιώτη, Βλαβιανού, Καραβάνα, Παπαμιχάλη, Θεολόγου, Μαυροειδοπούλου (λ), Αργυρού, Παπουτσή, Παλαδά, Κελεπούρη, Παπαπάνου (λ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ(Νικολακόπουλος): Κουτροπούλου, Ζαρκαδά, Μηνά, Βροντάκη, Σπηλιωτοπούλου, Χαραλαμποπούλου Τσιμηλά, Κατσαμά, Λάμπου, Λουκά (λ).