ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 Προβάδισμα στα Play off για την ομάδα μας με 2-1 δίνει η μεγάλη χθεσινή νίκη μέσα στο γήπεδο της Νίκης Αμαρουσίου

ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3

Τα σετ 18-25, 27-25, 24-26 και 21-25 φανερώνουν την μεγάλη μάχη που έγινε και κράτησε δυόμισυ ώρες στο κατάμεστο κλειστό της Κοκκινιάς Αμαρουσίου.

Μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση απο τα κορίτσια του Παύλου Μαναριώτη (ίσως η καλύτερη φέτος στο σύνολο παιχνιδιού) που κατέληξε Πύρρεια αφού ο Απόλλωνας είχε την ατυχία να δεί την Χριστίνα Παπαμιχάλη να τραυματίζεται σοβαρά στο τελείωμα του 1ου σετ!

Μάλιστα ο τραυματισμός της συνέβη την ώρα που κέρδιζε τον 24ο πόντο με καθαρό τελέιωμα απο τη θέση 2. Ένα στραβοπάτημα μετά απο πολλή ένταση και το κακό έγινε. Το περιστατικό σοκάρισε τα κορίτσια του Απόλλωνα και χρειάστηκε πάνω απο ένα σετ για να συνέλθουν.

Το δεύτερο σετ που έμοιαζε χαμένο, κυνηγήθηκε απο τις μπλε αλλά στο 25-25 δύο λάθη έδωσαν την ισοφάριση στην γηπεδούχο ομάδα.
Ευτυχώς η ΄Αλκηστη Αργυρού που αντικατέστησε την Χριστίνα Παπαμιχάλη, ανέβασε σταδιακά απόδοση και η ''πολυτέλεια'' του πλουραλισμού στην επίθεση απο την πλευρά του Απόλλωνα ήταν γεγονός!

Με την Ακριβή Μαναριώτη σε μεγάλη μέρα να μοιράζει επιδέξια, η Λυδία Βλαβιανού ήταν ο κρυφός άσσος των κοριτσιών του Απόλλωνα καθώς πραγματοποιώντας το καλύτερο της παιχνίδι μέσα στη χρονιά, κέρδισε όλες τις μάχες στην επίθεση και έβαλε τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη.
Κοντά της η Αργυρώ Θεολόγου που έκοβε - έραβε απο όλες τις θέσεις, έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση και βοήθησε την ομάδα της να πετύχει το αποτέλεσμα.

΄Ομως ο Απόλλωνας κέρδισε χθές γιατί δεν υπήρχε καμμία παίκτρια σε υστέρηση απόδοσης. Η Εύα Λαλιώτη πήρε το βάρος στο ξεκίνημα με θεαματικά τελειώματα, η Χριστίνα Παπαμιχάλη όσο έπαιξε ήταν άψογη, η Ελεάννα Καραβάνα ήταν και πάλι ο 'πύργος' του Απόλλωνα και φυσικά ένα ακόμα μυστικό ήταν η απόδοση της Νάγιας Μαυροειδοπούλου στην υποδοχή.

Εξαιρετική και η 'μικρή' Ελένη Παπουτσή με σίγουρα πατήματα και επιδεξιότητα στην άμυνα -υποδοχή. Αυτός ο Απόλλωνας δεν ήταν δυνατόν να χάσει, όποιο παιχνίδι και να έπαιζε χθές!

Μπράβο στα κορίτσια μας που με προσοχή και συγκέντρωση θα ξεσηκώσουν το κλειστό της Ριζούπολης το βράδυ της Δευτέρας στην καθοριστική επόμενη μάχη!