Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 2-3 ΣΤΟ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 2-3
ΣΤΟ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΟΙ...ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ

Σε ένα ματς για γερά νεύρα το βράδυ της Δευτέρας, οι ''αμαζόνες'' του ΑΠΟΛΛΩΝΑ κατάφεραν να ... αυτοκτονήσουν κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Αντιμέτωπες με μία εξαιρετική ομάδα (το ήξεραν άλλωστε) την ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ κατάφεραν να βάλουν τον αντίπαλο στο καναβάτσο και την κρίσιμη στιγμή, του έδωσαν...χάρη!
Δεν εξηγείται με απλή ανάλυση το γεγονός ότι μία τόσο καλή ομάδα σαν τον χθεσινό Απόλλωνα των 2 πρώτων σετ, μπορεί μετά από τέτοια εμφάνιση να χάσει ένα παιχνίδι.

Οι μπλε ξεκίνησαν δυνατά με την Θεολόγου να... κόβει και την Παπουτσάκη να...ράβει και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού με εξαιρετικά σέρβις και υποδειγματική άμυνα και υποδοχή. Το τελικό σκορ του 1ου σετ τις αδικεί (25-19) αφού μετά το 6-6 προηγήθηκαν 14-6, 19-15 και 24 - 17 για να καταλήξουν στο τελικό 25-19.
Η πίεση στον αντίπαλο πολλαπλασιάστηκε στο 2ο σετ, με τον Απόλλωνα να πιάνει υψηλά ποσοστά και να ξεφεύγει 6-2, 12-5, 18-10 και να φτάνει στο εμφατικό 24-10. Στο σημείο εκείνο οι μηχανές έσβησαν και η ΑΕ Αμπελοκήπων προσπάθησε να μπεί στο παιχνίδι με ένα γύρισμα που έφτασε στο 24-19. Ήταν το πρώτο ανησυχητικό σημάδι ''υπολειτουργίας'' αλλά ευτυχώς ο νόμος των πιθανοτήτων λειτούργησε και έδωσε το σετ εκεί που έπρεπε να πάει (25-19).
Το 3ο σετ ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να αμύνεται, έχοντας δώσει χώρο στην δουλεμένη ομάδα των αντιπάλων του. Το σετ φάνηκε να κλείνει στην άσπρη πλευρά αφού οι ''αμαζόνες'' δεν κατάφεραν να αντισταθούν όσο έπρεπε, ή δεν ήθελαν να πάρουν την ευθύνη να δοκιμάσουν - όπως σε μία περίπτωση συνέβη (!) -κάτι που η Διοίκηση και ο προπονητής της ομάδας θα διαχειριστούν προσεκτικά τις επόμενες μέρες.  Η δύσκολη Β' κατηγορία είναι ΕΘΝΙΚΗ κατηγορία και σε αυτήν δεν επιτρέπονται συμπεριφορές εφηβικής ανησυχίας...

Η χημεία της ομάδας διαταράχθηκε μαζί με κάποια λάθη από το σύνολο της μπλέ αρμάδας. Το σετ πέρασε στους Αμπελόκηπους με 25-15 και διακύμανση 1-6, 6-12, 14-18, 15-24 και τον Απόλλωνα να κουτσαίνει.
Το 4ο σετ ''φούντωσε'' με τους δύο αντιπάλους να μάχονται πόντο - πόντο και τον 1ο διαιτητή να γίνεται αρνητικός πρωταγωνιστής στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Οι μπλε έφτασαν να προηγούνται με 23-19 και εκεί ο άρχοντας του αγώνα αρνήθηκε να επικυρώσει ένα εκπληκτικό σκοράρισμα της Μαργιάννας Μαβιλίδη που θα τελείωνε την υπόθεση ακουμπώντας τους 24 πόντους στην πλευρά του Απόλλωνα. Είναι δύσκολο φυσικά να εξηγήσει κανείς πώς μία τελειωμένη μπάλα μισό μέτρο μέσα στο γήπεδο... μπορεί να δοθεί άουτ!!!
Η συγκέντρωση πήγε περίπατο και αυτό περιμένει για να επανέλθει ο κάθε σωστός αντίπαλος. Ετσι και έγινε και οι Αμπελόκηποι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι κερδίζοντας ένα σετ με ένα εκπληκτικό 6-0 υπέρ τους (25-23)
Το τάι μπρεικ ήταν τυπική διαδικασία πλέον. Με τον Απόλλωνα να δυσκολεύεται να ανασάνει, η καλοδουλεμένη μηχανή του Λιγνού στάθηκε στο ύψος της και πήρε ένα ντέρμπι που θα θυμάται για πολύ καιρό!
Σε κάθε περίπτωση όμως και παρά τη φόρτιση μας σαν Απολλωνιστές, τίποτα δεν αφαιρεί το δικαίωμα απο την εξαιρετική ομάδα των Αμπελοκήπων να πανηγυρίζει έχοντας πετύχει μία ανέλπιστη, αλλά μεγάλη νίκη εκτός έδρας.