ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΧΑΝΙΑ 3-0 στην ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΧΑΝΙΑ 3-0 ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-17.

Με το δεξί ξεκίνησε η Ελαφρά Ταξιαρχία τις υποχρεώσεις στην Α2 των ανδρών κερδίζοντας την ομάδα των Χανίων με 3-0.Η ομάδα του Τάσου Κουμπλή πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση, ήταν καλή σε όλες τις γραμμές με αιχμή τους Σαμπάνη, Παύλου και Μπαρμπούνη και εξαιρετική αμυντική λειτουργία από τον Βελούδη.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 3-6 και 10-12, τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 15-15 και στη συνέχεια να προηγείται με 21-19, 24-20 και να παίρνει κεφάλι στο παιχνίδι με 25-20.

Μάχη και στο 2ο σετ, με εκπληκτικά καρφιά απο το κέντρο στο ξεκίνημα με τους Φραγκιαδάκη και Σαμαντά, συνέχεια με μάχη πόντο στόν πόντο και το σκορ να κυμαίνεται 6-6, 10-12, 12-12 και τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι με άσσο του Παύλου στο 15-14.

Οι παίκτες του Τάσου Κουμπλή φάνηκαν πιο ώριμοι και προηγούμενοι 19-17 με τριπλό μπλοκ στη θέση 4, σκαρφάλωσαν στο 21-17 με ένα εκπληκτικό μπλοκ του Σαμπάνη. Η συνέχεια με 23-19 και 24-20 έφερε τη νίκη στο σετ και το σκορ στο 2-0. Η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε κεφάλι και στο 3ο σετ με 6-1 με τους Χανιώτες να αντιδρούν και να ισορροπούν μέχρι το 12-11.
Παρά τα 4 χαμένα σερβις στό σετ οι μπλε σήμαναν αντεπίθεση, το σκορ ανέβηκε στο 18-14, 20-16 και 22-17, εκεί οπου η φιλότιμη και νεανική ομάδα απο την Κρήτη παραδόθηκε και το παιχνίδι τελείωσε με 25-17.

Μια καθαρή νίκη στην πρεμιέρα με τρίποντο, ήταν οτι είχε ευχηθεί ο ΑΠΟΛΛΩΝ ο οποίος μάλιστα άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, αφού κανένας μπλε δεν υστέρησε. Ο Τάσος Κουμπλής με τον Νίκο Κριτσοταλάκη παρουσίασαν μία εξαιρετική και μαχητική ομάδα, που παιχνίδι με παιχνίδι θα κερδίζει αυτοπεποίθηση και εντυπώσεις.