ΟΦΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1 ΣΤΟ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Ήττα για το ανδρικό βόλεϊ απο την ομάδα του ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου στο Νότο της Α2.
Ο ΟΦΗ που την φετεινή περίοδο παρουσίασε την ακριβώτερη ομάδα της κατηγορίας με παίκτες υψηλού επιπέδου, μπήκε στο παιχνίδι με δύναμη και κατάφερε να προηγηθεί στην έδρα του με 2-0 στα σετ (25-16, 25-17).

Οι μπλε του Τάσου Κουμπλή αιφνιδιάστηκαν με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεια.  Τα 10 χαμένα σερβις για τον Απόλλωνα (4 και 6 ανα σετ) εδειξαν οτι θα κερδίσει αυτός που θα κάνει τα λιγοτερα λάθη.

Η συνέχεια του παιχνιδιού όμως ήρθε να αποδείξει οτι οι Απολλωνιστές δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Αντιδρώντας υποδειγματικά στο 3ο σετ κατόρθωσαν να ανέβουν σε όλες τις γραμμές με πολυ καλές τις ακρες τους.Μπαρμπούνης, Κουτσομύτης και Σαμπάνης επανέφεραν το παιχνιδι στα μέτρα τους και με εξαιρετικές άμυνες είτε απο τον Βελούδη είτε απο τον Καρρά, πήραν το σετ με 26-24 μειώνοντας σε 2-1.

Μάχη εξακολούθησε και στο 4ο σετ με τον ΟΦΗ των Τζελάτι, Δημητριάδη, Χαριτωνίδη και Καπίρη να τα δίνει όλα και τον Απόλλωνα να απαντάει με 'πυροβολισμούς'. Το παιχνίδι ανέβηκε στο 18-15 με τον Απόλλωνα να αντιστέκεται και στη συνέχεια στο 21-18, 21-19 και 22-20 για τους γηπεδούχους. Στο σημείο αυτό 3 επιπόλαια μπλε λάθη, έδωσαν το τρίποντο στον ΟΦΗ με σκορ 25-22.

Ηταν ενα σημαντικό παιχνίδι για τον Απόλλωνα, στην δυσκολώτερη έδρα του ομίλου με την πίκρα να μένει στην ομάδα του Τάσου Κουμπλή για την έκπληξη που δεν ήρθε.