ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ- ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 3-2

ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ- ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80  3-2

Νίκη για τον Απόλλωνα στο τάι μπρέικ (15-13) με αντίπαλο την ομάδα της Καλαμάτας σε ενα παιχνίδι με πολλή ένταση.

Ντέρμπι με "τα όλα του" στη Ριζούπολη το απόγευμα του Σαββάτου  με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ του Τάσου Κουμπλή να ξεκινά με τους Δανιά, Σαμπάνη, Κουτσομύτη, Μπαρμπούνη, Σαμαντά, Φραγκιαδάκη και στο λίμπερο τον Βελούδη.

Απο την άλλη πλευρά, η ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 του Δημητρακόπουλου παρουσιάστηκε με τους Μπουσούνη, Μανιατέα, Αγγέλη, Ντάκουρη, Μάνα, Μαδούρα και στο λίμπερο τον Εξαρχέα.

Το 1ο σετ με διακύμανση 6-2, 12-10, 18-13, 24-16 πέρασε στους μπλέ με 25-16.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 2ο σετ με διακύμανση στο σκορ 3-6, 9-12, 15-18, 21-24 και 22-25 και τους γηπεδούχους να χάνουν την υποδοχή.

Ο Βασίλης Κατσακούλας ρίχτηκε στη μάχη στη θέση του Κουτσομύτη για τους γηπεδούχους, που ειχαν τον Σαμαντά να αγωνίζεται με πόνους στη μέση και ανέτοιμο τον Παύλου απο το πρόσφατο ατύχημα που υπέστη. Ιδιας μορφής αντεπίθεση από την ομάδα της Πελοππονήσου και στο 3ο σετ και μάχη που χάθηκε για τους μπλέ με 23-25.

Η ένταση των φιλοξενούμενων σε κάθε σφύριγμα διαιτητικό ήταν το αποτύπωμα της προσπάθειας τους στο 4ο σετ με τον Απόλλωνα αντίθετα να ανασυντάσσεται και τον Σαμπάνη να παίρνει πάνω του το παιχνίδι.

Η ποιότητα του διαγώνιου των μπλε διέλυσε το συναγωνισμό και το σετ με διακύμανση 6-2, 12-3, 18-8, 20-11 και 25-14 πέρασε στον Απόλλωνα που ισοφάρισε το παιχνίδι.

Η μάχη κορυφώθηκε στο ται μπρεικ με την Ελαφρά Ταξιαρχία να προηγείται 4-1 αλλά τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν. Το παιχνίδι ανέβηκε στο 6-6, 8-7, 10-10, 12-10 13-13 και στην κρίσιμη στιγμή πέρασε στην ομάδα του Τάσου Κουμπλή με το οριακό 15-13.

Για την ομάδα μας επαιξαν και οι Καρράς, Μελιγγιώτης, Παύλου και Ποντικίδης.

Ηταν ενα μεγάλο ντέρμπι που έφερε τον Απόλλωνα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα μέ 11 πόντους, πίσω απο την Παλλήνη (15) και τον ΟΦΗ (12).