ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 23 – 7

Η ομάδα μας την Παρασκευή 5/1 αντιμετώπισε, εκτός έδρας, τον Ολυμπιακό, μόνιμο πρωταθλητή Ελλάδας τα τελευταία χρόνια και έχασε με σκόρ 23-7.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να πετυχαίνει τα μισά τέρματα της ομάδας του, ενώ για τον Απόλλων Σμύρνης σκόραρε ο Γιώργος Φωκάς. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα μας αντέδρασε και το ημίχρονο έληξε με σκορ 10-5.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στα δώδεκα τέρματα (17-5) χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 7-0. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία όπως δείχνει και το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 23-7 (6-1, 4-4, 7-0, 6-2).
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 4, Μπούσλιε, Χαλυβόπουλος, Γούνας 4, Αργυρόπουλος 5, Γαλανόπουλος, Πρέκας 2

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς 1, Τροβάς, Φωκάς 1, Μοσκόφ 2, Καλιοράκης 1, Παπαδόπουλος 1, Λέκιτς, Παπάκος 1, Δερμιτζάκης Χρ., Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής

Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι η ομάδα του Ολυμπιακού ουσιαστικά είναι η Εθνική Ελλάδας με δεδομένο ότι ο προπονητής Θοδωρής Βλάχος είναι και προπονητής της Εθνικής και οι παίκτες που είναι βασικά στελέχη της είναι οι Φουντούλης, Γούνας, Δελακάς, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Γενηδουνιάς, Πρέκας, Μουρίκης, Νικολαΐδης, Γαλανόπουλος ενώ και οι δύο Κροάτες Πάβιτς και Μπούσλιε είναι από τους κορυφαίους στην Ευρώπη.

Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 13/1 ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ, ΣΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΦΑΛΗΡΟΥ ΣΤΙΣ 19.00