ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ 9 - 9

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ
ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ 9 - 9

Με ήρωα τον Γιώργο Φωκά στην εκπνοή ο Απόλλων Σμύρνης ισοφάρισε σε 9-9 κι έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Ρέστειο Κολυμβητήριο. Οι γηπεδούχοι ήταν «αγκαλιά» με τη νίκη στα (0:34) για τη λήξη αλλά εν τέλει δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς.
Με την λήξη του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση από τους παράγοντες του Φαλήρου, οι οποίοι κατέθεσαν ένσταση θεωρώντας ότι ο χρόνος κόλλησε στα (0:04).
 Η βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων παρέμεινε στους πέντε βαθμούς ( Απόλλων Σμύρνης 19, Παλαιό Φάληρο 14).
Tο φιλμ του αγώνα
Ο αγώνας ξεκίνησε με το Παλαιό Φάληρο να μπαίνει δυνατά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να προηγηθεί 2-0 με τον Μοσκώφ να μειώνει σε 2-1.
Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού άλλαξε με την ομάδα μας να παίρνει το πρώτο προβάδισμα (2-3) με τα τέρματα των Μοσκώφ και Λέκιτς και να πάει προηγούμενο στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (3-4).
Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα του Φαλήρου έκανε ένα γρήγορο σερί 2-0 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα (5-4) αλλά ο Μοσκώφ με δύο προσωπικά του τέρματα έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα (5-6).
Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας είχε έντονες εναλλαγές συναισθημάτων καθώς το Παλαιό Φάληρο πήρε τρεις φορές το προβάδισμα (7-6, 8-7, 9-8) με τον Απόλλωνα να απαντάει ισάριθμες φορέές.
Από την πλευρά του το Παλαιό Φάληρο διαμαρτύρεται  ότι ο χρόνος κόλλησε στα (0:04) καταθέτοντας ένταση
ΑΟΠ Φαλήρου – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 9-9 (2-1, 1-3, 2-2, 4-3)
ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς, Ματαράγκας, Φωκάς 1, Μοσκώφ 4, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος, Λέκιτς 3, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δημοσθένης, Δερμιτζάκης Χριστόφορος 1, Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής