Οι άνδρες του βολεϊμπολεϊκού ΑΠΟΛΛΩΝΑ έχουν βαλθεί να τρελλάνουν κόσμο φέτος!

ΝΙΚΗ ΚΟΡΥΦΗΣ!

Οι άνδρες του ΑΠΟΛΛΩΝΑ έχουν βαλθεί να τρελλάνουν κόσμο φέτος! Το απόγευμα του Σαββάτου οι θεατές του Κλειστού της Ριζούπολης χόρτασαν βόλει και τελικά αποθέωσαν τα παιδιά του ΤΑΣΟΥ ΚΟΥΜΠΛΗ που αυτή τη φορά νίκησαν τον ΟΦΗ με σκορ 3-1.

Ο ρεπόρτερ της ΕΡΑ ΣΠΟΡΤ, ο φίλος μας Βασίλης Μότσης παρακολούθησε το παιχνίδι απο τη γραμματεία του αγώνα και παρουσίαζε ζωντανά στιγμές της μάχης στο κρατικό ραδιόφωνο. Ηταν μία ευκαιρία να ακουστεί αυτή η ομάδα σε μεγαλύτερο κοινό και τα παιδιά του Κουμπλή το..φρόντισαν δεόντως!

Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ παρατάχθηκε με τους Δανιά, Σαμπάνη, Μπαρμπούνη, Παύλου, Σαμαντά, Φραγκιαδάκη και στο λίμπερο τον Βελούδη.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τους Μουτάφη , Μονιάκη, Αντιφάκο, Μαριάτο, Δημητριάδη και Σταυρόπουλο.

Η ομάδα της Κρήτης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 5-0, με τον Απόλλωνα να μη τα καταφέρνει στην υποδοχή.  Το 1ο σετ ανέβηκε στο 12-8, 18-12, 19-15 με τον ΟΦΗ να αιφνιδιάζει και τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να αμύνεται.
Ο Τάσος Κουμπλής πέρασε στο παιχνίδι τους Μελιγγιώτη , Κατσακούλα και Καρρά και κατάφερε να ισορροπήσει ισοφαρίζοντας 22-22, 23-23 και 24-24. Το σετ για τους μπλε χάθηκε απο στιγμιαία λαθάκια με σκορ 24-26.

Η ισορροπία στην ομάδα της Αθήνας δεν άργησε να δώσει καρπούς. Το 2ο σετ ξεκίνησε με τον Σαμπάνη να επανέρχεται, τον Κατσακούλα με τον άψογο Καρρά να βελτιώνουν την υποδοχή και τα πράγματα ξαφνικά έγιναν ευκολώτερα...

Το ταλέντο της μπλε ομάδας έβαλε βέτο, ο Βαγγέλης Μελιγγιώτης πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του στον φετεινό Απόλλωνα και οι Σαμαντάς - Φραγκιαδάκης και Μπαρμπούνης - Κατσακούλας...απασφάλισαν!
Το σετ πέρασε στους μπλε με σκορ 25-18 και ισοπαλία στο κέρδος.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με οριακό προβάδισμα για την Ελαφρά Ταξιαρχία με 6-5 και 12-10.
Εκεί ήταν η σειρά του Άλεξ Σαμπάνη να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού! Ο διαγώνιος του Απόλλωνα ήταν ασυναγώνιστος ανεβάζοντας το σκορ στο 23-18, 24-18 και το σετ τελείωσε στο 25-21 δείχνοντας...μπλε στρατόπεδο.

Το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικό με τα παιδιά του Κουμπλή να προηγούνται 6-3, 12-6, 18-12, τελειώνοντας το παιχνίδι με 25-18 και τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να πανηγυρίζει ένα πελώριο τρίποντο απέναντι σε μία πανάκριβη ομάδα, που όμως είχε την ατυχία στα μέσα του πρωταθλήματος να χάσει οριστικά τους Τζελάτι και Χαριτωνίδη!

Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ έπιασε τους 28 βαθμούς στην κορυφή μόνος πρώτος, με απόλυτο κέρδος το γεγονός οτι απομακρύνθηκε 7 ολόκληρους πόντους απο ένα εκ των βασικών διεκδικητών της κορυφής, την ομάδα του ΟΦΗ!