ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 10 - 7

Σε ένα δυνατό παιχνίδι ο Απόλλωνας επικράτησε του Εθνικού Πειραιά με 10-7 και είναι ακόμα πιο κοντά στον στόχο παραμονής στην Α1, αποφεύγοντας τα play outs, ενώ παράλληλα παραμένει ζωντανό το όνειρο των play offs, βάζοντας σε περιπέτειες τη θέση των Πειραιωτών σε αυτά.

Δυστυχώς τα «επεισόδια» στην κερκίδα, των «φίλων» του Εθνικού είναι αυτά που θα μείνουν χαραγμένα στη μνήμη. Μάλιστα ένας φίλος των Πειραιωτών κινδύνευσε να πάθει σοβαρή ζημιά πέφτοντας από τις κερκίδες στον περιβάλλοντα χώρο του κολυμβητηρίου με το κεφάλι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό Πειραιά να μπαίνει καλύτερα στην αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ με τον Καρούντζο αλλά ο Απόλλων Σμύρνης έτρεξε ένα σερί 3-0 χάρη σε τέρματα των Μοσκόφ, Μητρόπουλου και Λέκιτς. Όμως ο Εθνικός είχε την απάντηση ισοφαρίζοντας άμεσα σε 3-3 με τους Παπαδόγκωνα και Μπεριστιάνο. Η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε εκ νέου το προβάδισμα (4-3) με τον Μοσκόφ αλλά ο Καρούντζος ισοφάρισε κλείνοντας το πρώτο οκτάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο ο Τζώρτης έβαλε μπροστά τον Εθνικό (4-5) αλλά η ομάδα του Γιάννη Κατρουτζανάκη απάντησε με τους Μοσκόφ και Φωκά (6-5) που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα μας διατήρησε το προβάδισμα του ενός τέρματος (7-6) παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός Πειραιά ισοφάρισε με τον Χονδροκούκη, κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τον Δημοσθένη Δερμιτζάκη δίνοντας τα ηνία στην ομάδα του. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στα τρία τέρματα (9-6) με τους Λέκιτς και Μοσκόφ. Οι Πειραιώτες μείωσαν με πέναλτι του Καρούντζου σε 9-7, όμως ο Μοσκόφ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Απόλλων Σμύρνης – Εθνικός Πειραιά 10-7 (4-4, 2-1, 1-1, 2-0)

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς, Φωκάς 1, Μητρόπουλος 1, Μοσκόφ 5, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος Γ., Λέκιτς 2, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δ. 1, Δερμιτζάκης Χ., Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής.