ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-3

ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-3

Νίκη με επιβεβαίωση ισχύος  στην αναμέτρηση του Απόλλωνα σε μία δύσκολη έδρα. Το " κάστρο" της Καλαμάτας έπεσε με τους μπλε να δείχνουν μέταλλο μετά από ένα άσχημο ξεκίνημα και τους γηπεδούχους να βλέπουν την υπόθεση της παραμονής στην κατηγορία, εξαιρετικά δύσκολη πλέον.

Η ομάδα του Χ. Δημητρακόπουλου έχοντας έμπειρο και γεμάτο ρόστερ, ξεκίνησε το πρωτάθλημα με υψηλές βλέψεις, όμως η έλλειψη συνοχής και συγκέντρωσης στα παιχνίδια έφερε τα πάνω κάτω. Σε κάθε περίπτωση η μέχρι τώρα συγκομιδή βαθμών αδικεί τόσο τους ίδιους τους αθλητές της, όσο και τους ανθρώπους πού έβαλαν "πλάτη" για την ομάδα της Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Τάσου Κουμπλή μπήκε στο 1ο σετ υποτονικά χωρίς ρυθμό  ψάχνοντας τρόπους αντίδρασης. Οι γηπεδούχοι έχοντας τον διαγώνιο Μανιατέα σε πολύ καλή μέρα προηγήθηκαν 1-0 με σκορ 25-13 !

Ο Τάσος Κουμπλής πέρασε στον αγώνα τους Παύλου, Μελιγγιώτη, Καρρά και η μηχανή άρχισε να ξαναλειτουργεί σιγα σιγά. Το 2ο σετ ξεκίνησε με 7 χαμένα σέρβις για τον Απόλλωνα στην προσπάθεια να πιέσει τον αντίπαλο, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι έδειχναν να μένουν από ...καύσιμα.
Οι μπλε επανήλθαν γρήγορα και το σετ τελείωσε με αντεπίθεση και σκορ 21-25.

Στο 3ο σετ η μάχη ξεκίνησε πόντο με πόντο αλλά από το 20 και μετά ο Απόλλωνας ήταν κυρίαρχος και με ντεμαράζ  πίεσης εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Καλαμάτας προηγήθηκε 2-1 με σκορ 25-22.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος για την Ελαφρά Ταξιαρχία που προηγήθηκε γρήγορα με 15 -7 δείχνοντας το μέταλλο της ομάδας που αρνείται να χάνει. Το παιχνίδι τελείωσε με 25 -19  με τους μπλε να κερδίζουν ξανά τις εντυπώσεις.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ είναι στην κορυφή με 37 βαθμούς έχοντας στη συνέχεια να αντιμετωπίσει τον ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟ εντός, την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ εκτός, την ΠΑΛΛΗΝΗ εντός και τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ εκτός.