ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ 3-1

ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ 3-1

13 η αγωνιστική ημέρα για το Πρωτάθλημα Α2 Ανδρών και νίκη για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ στο κλειστό της Ριζούπολης με αντίπαλο την φιλότιμη ομάδα του ΑΣ ΚΕΡΚΗ ΣΑΜΟΥ.

Οι  φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους μπλε και μπόρεσαν να προηγηθούν στο παιχνίδι με 1-0 κερδίζοντας τις εντυπώσεις στο ξεκίνημα. Η ομάδα του Τάσου Κουμπλή μπήκε με κακή υποδοχή και έχασε το ρυθμό της.

Η διακύμανση του σκορ: 6-6, 11-12, 16-18, 18-24 και 19-25.

Ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμό στην επανάληψη και προηγήθηκε 6-2, 12-7 και 18-10 στο 2ο σετ. Ο Κέρκης με πολύ καλούς τους Λιόντα, Κνίτη και Ιωαννίδη αντιστάθηκε πηγαίνοντας το σετ στο 21-18,  αλλά οι μπλε επανήλθαν κερδίζοντας το σετ με 25-22 και ισοφάρισαν το παιχνίδι.

Το 3ο σετ τελείωσε στο ξεκίνημα του, αφού μόλις στο 2-2 ο Σαμπάνης με ενα σερί 7 σερβίς, πέτυχε 4 άσσους εκτοξεύοντας το σκορ στο 9-2.
Ο Απόλλωνας πήρε ψυχολογία και ανέβηκε στο 12-6, 18-10, 24-14 τελειώνοντας το σετ με 25-14.

Το 4ο σετ ηταν τυπική διαδικασία με την Ελαφρά Ταξιαρχία να πυροβολάει με 6-3, 12-5, 18-10, 24-12 τελειώνοντας το παιχνίδι με 25-15.

Τρίποντο για τον γηπεδούχο που συνεχίζει ακάθεκτος στην κορυφή με 34 πόντους και συνέχιση της αγωνίας για την ομάδα του Πανούσου που μάχεται για την παραμονή στην κατηγορία.

Εξαιρετικοί οι μπλε με τον Δανιά να κάνει πολυ καλό παιχνίδι, τον Σαμπάνη να οδηγεί και τους Κατσακούλα, Μπαρμπούνη ιδιαίτερα αποτελεσματικούς.

Για άλλη μία φορά πολύ καλός ο Νάσος Σαμαντάς και θετικοί όλοι οι μπλέ.