Η ΑΝΔΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΛΕΪ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΤΟ FINAL 4 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1

Η ΑΝΔΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΛΕΪ ΤΟΥ  ΑΠΟΛΛΩΝΑ
ΣΤΟ FINAL 4 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 3-1

Η νίκη που βάζει τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ και μαθηματικά στα Play off ήρθε το βράδυ του Σαββάτου 24 Φεβρουαρίου στο κλειστό της Ριζούπολης.

Αντίπαλος αυτή τη φορά η ομάδα του ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΥ με τον Χατζηπέρρο στο τιμόνι και ένα σύνολο παικτών που ταιριάζει ηλικιακά με τον Απόλλωνα.

Η φιλόδοξη ομάδα της Νέας Ερυθραίας μπόρεσε να πιέσει τον γηπεδούχο μόνο σε ένα σετ και έτσι το αποτέλεσμα της νίκης των μπλε, ήρθε φυσιολογικά με 3-1.( 25-19, 25-18, 18-25 και 25-15).

Η ομάδα του Τάσου Κουμπλή ξεκίνησε τον αγώνα με τους Δανιά, Σαμπάνη, Μπαρμπούνη, Κατσακούλα, Σαμαντά, Φραγκιαδάκη και στο λίμπερο τον Βελούδη.
Ο Απόλλωνας πήρε τα δυο πρώτα σετ με τον Κουμπλή να δοκιμάζει λύσεις με τους Παύλου Μελιγγιώτη Καρρά και Ποντικίδη. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 3ο σετ πιέζοντας και μείωσαν σε 2-1.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τον Βελούδη να πετυχαίνει τρείς εκπληκτικές άμυνες και τον Σαμπάνη να παίρνει το παιχνίδι πάνω του. Ο διαγώνιος του Απόλλωνα πετυχαίνοντας 2 άσσους, 1 μπλοκ και 10 τελικές, έκανε τα δύσκολα... εύκολα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στους τρείς αγώνες που απομένουν για να τελειώσει η 1η φάση, ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ θα αγωνιστεί για την πρωτιά στον όμιλο, αφού ήδη η υπόθεση Final 4 κλείδωσε με τον καλύτερο τρόπο.

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τάσος Κουμπλής):  Δανιάς, Σαμπάνης ( 18 τελ, 2μπλ, 4 άσσοι), Σαμαντάς ( 7τ, 3μ, 1α), Μπαρμπούνης (7τ, 2μ, 1α), Κατσακούλας (5τ), Φραγκιαδάκης (4τ, 4μ), Παύλου (5τ), Βελούδης (λ), Καρράς (λ), Μελιγγιώτης, Ποντικίδης, Κουτσομύτης.

ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ ( Μ. Χατζηπέρρος): Σεβδαλής, Κωστόπουλος, Βήτας Ι, Μάρκου, Κοτζάμπασης Μ, Βήτας Σ, Κοτζάμπασης Κ (λ), Φωτιάδης, Λέπουρας, Μπαλούγιας, Φιλιππουπολίτης.