ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ 3-0 ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΟΛΕΪ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ 3-0
ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΟΛΕΪ

΄Ενα παιχνίδι διαφήμιση για το γυναικείο βόλεϊ παίχτηκε το βράδυ της Δευτέρας 12 Μαρτίου στο κλειστό της Ριζούπολης. Αντίπαλοι, η ομάδα της Κάσσης Ξενάκη, η όμορφη ελαφρά Ταξιαρχία και η ομάδα του Βασίλη Ξεροβάσιλα, οι Ιώνες της γειτονιάς μας από την Νέα Ιωνία.

Δύο καλοδουλεμένες ομάδες με διαφορετικούς στόχους η κάθε μία, με τις γηπεδούχες να προσπαθούν να κερδίσουν το έδαφος της.. κακής αρχής και τις φιλοξενούμενες, με την μεγάλη ιστορία στις υψηλές κατηγορίες να προσπαθούν να κρατηθούν ψηλά για την επερχόμενη μάχη των Play off .

Οι μπλε που έλυσαν το καράβι με.. ούριο άνεμο αλλά στη συνέχεια ταλαιπωρήθηκαν από τις 'εσωτερικές' θύελλες που αντιμετώπισαν στην πορεία, δείχνουν πλέον ήρεμες καθώς το λιμάνι του προορισμού ..αχνοφαίνεται.

Η ομάδα που μπορεί να αντιμετωπίσει και να κερδίσει όλες τις αντιπάλους της κατηγορίας (και όχι μόνο!) πιστοποίησε αυτό που ο κόσμος που την παρακολουθεί ξέρει χωρίς αμφιβολία: ΄Οτι αδικείται από την βαθμολογική της θέση γιατί αξίζει για πολύ παραπάνω! ΄Ετσι τα μπλε κορίτσια μπήκαν στο γήπεδο για να το αποδείξουν και τα κατάφεραν πάλι να μας κάνουν ευτυχισμένους!

Σε ένα αγώνα με δύναμη, πάθος και τακτική, η Κάσση Ξενάκη έδωσε πάλι τα διαπιστευτήρια της προπονήτριας που ''ξέρει πώς γίνεται'' παρουσιάζοντας ένα σχήμα που μπορεί τακτικά να εκμεταλλεύεται και την παραμικρή ευκαιρία!

Δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι, ήταν ''ματσάρα'' ας μου επιτραπεί, αλλά ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ το κέρδισε με πάθος, κόπο και εξυπνάδα. Το σκορ των τριών σετ που παίχτηκαν τα λέει όλα: 25-19, 26-24 και 25-22.

Οι μπλέ προηγήθηκαν στο 1ο σετ, κουράστηκαν, αλλά γύρισαν το 2ο όταν προηγήθηκαν οι ΄Ιωνες και μάτωσαν στο 3ο σετ για να πάρουν πίσω το ροζ φύλλο αγώνα με την υπογραφή τους στη θέση του ''Νικητή''.

΄Ετσι, για απλά είναι καλύτερες και τους αξίζει να παίρνουν πίσω το γόητρο που τους πρέπει, τους χρειάζεται, τους αναλογεί!