Ήττα στο βόλει ανδρών

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΤΟΥ ΒΟΛΕΪ ΜΕ 3-1

Η Ολυμπιάδα Πάτρας σταμάτησε το σερί του Απόλλωνα κερδίζοντας τον με 3-1. Ηταν η ήττα για τους μπλε μετά από 14 αγωνιστικές, καθώς παρέμεναν αήττητοι από την αγωνιστική ημέρα του Πρωταθλήματος της Α2 στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Τάσου Κουμπλή παρουσιάστηκε κουρασμένη χωρίς ένταση και ...κατάφερε να χάσει οριακά το παιχνίδι.

Η Ολυμπιάδα με αιχμές τους Ράπτη και Φιλίππου, μπόρεσε να αιφνιδιάσει στο 1ο σετ  κερδίζοντας με σκορ 25-17.
Οι μπλε αντέδρασαν ισοφαρίζοντας με το ίδιο σκορ (25-17) στο 2ο.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να κερδίζει έδαφος προηγούμενος με 19-14 και στη συνέχεια να κατεβάζει τα χέρια, αφήνοντας τους γηπεδούχους να πάρουν το χαμένο έδαφος. Το σετ χάθηκε οριακά με σκορ 28-16 κόντρα στη ροή του παιχνιδιού!

Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε στο 4ο σετ οριακά φτάνοντας στο 17-14 με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 18-18 και να φτάνει κοντά στην ισοφάριση προηγούμενος με 23-21. Δύο ξαφνικά λάθη έφεραν την ισοπαλία στο σετ και το παιχνίδι πέρασε στην ομάδα της Πάτρας με σκορ 27-25 μετά από μάχη δυόμιση ωρών.

΄Ηταν μία ήττα που δεν κόστισε στον Απόλλωνα βαθμολογικά, αφού την ίδια ώρα η Παλλήνη έχανε από τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη με το ίδιο σκορ!

Ετσι το μόνο που μένει είναι το... τσαλακωμένο γόητρο των μπλε, που για να επανέλθουν στις επιτυχίες, έχουν την ευκαιρία στην επόμενη αγωνιστική (προτελευταία του Πρωταθλήματος) να τερματίσουν πρώτοι φιλοξενώντας και κερδίζοντας την 2η Παλλήνη.