ΑΣΤΕΡΑΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 3-2

ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΑΙ ΜΠΡΕΙΚ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

΄Ενα σημαντικό παιχνίδι γυναικείου βόλεϊ παίχτηκε το βράδυ της Δευτέρας στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου ανάμεσα στην πρωτοπόρο της Β' Εθνικής, ομάδα του ΑΣΤΕΡΑ και των γυναικών του ΑΠΟΛΛΩΝΑ.

Η ομάδα της Κάσσης  Ξενάκη πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή το παιχνίδι φτάνοντας το στο τάι μπρέικ, όπου ηττήθηκε με το οριακό 15-13.

Ο Απόλλωνας ήταν εξαιρετικός στην εκκίνηση φτιάχνοντας μία διαφορά 8 πόντων αιφνιδιάζοντας τον γηπεδούχο.  Ο Αστέρας αντέδρασε πιστοποιώντας ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στην κορυφή, εξανεμίζοντας τη διαφορά. Το σετ ανέβηκε ψηλά με τον Απόλλωνα να στέκεται καλύτερα στο γήπεδο και κατέληξε στους μπλε με σκορ 27-25.

Το ξαφνικό ντεμαράζ του Αστέρα περιόρισε τον Απόλλωνα στο 2ο σετ που παραιτήθηκε από τη διεκδίκηση του γρήγορα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με το εμφατικό 25-12.

Δύσκολη στιγμή για τον Αστέρα στο τελείωμα του σετ όταν είδε την αθλήτρια του με το Νο4 (συγνώμη αλλά το φύλλο αγώνος ...χάθηκε) να πέφτει σφαδάζοντας στο τερραίν. Περαστικά στο κορίτσι που φαίνεται ότι τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο.

Η ψυχολογία έπαιξε το ρόλο της στην αρχή του 3ου σετ με τον Απόλλωνα να δείχνει αποφασισμένος και τον Αστέρα σαστισμένο.

Η μάχη κορυφώθηκε με τους μπλε να παίζουν εξαιρετικά σαν ομάδα κερδίζοντας τις εντυπώσεις, την ίδια στιγμή που ο Αστέρας λειτουργούσε βασιζόμενος περισσότερο στις ατομικές εξάρσεις της κορυφαίας διαγώνιας  του.
Το σετ ήρθε στον Απόλλωνα με σκορ 25-22 που πήρε κεφάλι στο παιχνίδι με 2-1, εξασφαλίζοντας παράλληλα 1 πόντο στη βαθμολογία στη δυσκολότερη έδρα της κατηγορίας!

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος και πάλι για τους γηπεδούχους που έφυγαν μπροστά στο σκορ με πολύ καλή λειτουργία στο κέντρο και την άμυνα. Η ισοφάριση στο παιχνίδι για τον Αστέρα ήρθε με 25-15 στο 4ο σετ.

Στο 5ο σετ ο Αστέρας έφυγε μπροστά με 4-1 αλλά οι μπλε αντέδρασαν μετά την αλλαγή τερραίν ισοφαρίζοντας. Μάχη από τον 10ο πόντο και πάνω με τις καρδιές να σπάνε και τον κόσμο να αποθεώνει τα κορίτσια!

Το ματς τελείωσε με 15-13 υπέρ των γηπεδούχων αλλά το τελικό αποτέλεσμα λίγη βαθμολογική σημασία έχει και για τις δύο ομάδες, που πιστοποίησαν ότι είναι από τις κορυφαίες στην κατηγορία.

Το βόλεϊ που έπαιξαν για δυόμιση ώρες ήταν εξαιρετικό και υψηλής ποιότητας!