ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 8 - 9

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 8 - 9

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης καθώς επικράτησε με 9-8 του Πανιωνίου κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 3-0 στο τελευταίο οκτάλεπτο μετατρέποντας το 8-6 της τρίτης περιόδου σε 8-9. Η Ελαφρά Ταξιαρχία έφτασε στους 25 βαθμούς και βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ, ενώ ο Πανιώνιος παρέμεινε στους 16 και όπως όλα δείχνουν θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ νευρικά στην αναμέτρηση ενδεικτικό ότι είχαν χαμηλά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να διευρύνει το προβάδισμά του σε 2-0. Όμως ο Λέκιτς μείωσε σε 2-1 (0:07) πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Ελαφρά Ταξιαρχία ισοφάρισε με τον Παπάκο αλλά ο Καλαϊτζής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Πανιώνιο (3-2). Εν συνεχεία ο Γιώργος Παπαδόπουλος ισοφάρισε αλλά ο Κουτσιαλής έκανε το 4-3 στο 0:47 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Πανιώνιος ανέβασε τη διαφορά στα δύο τέρματα (5-3) αλλά η ομάδα μας είχε την απάντηση με τους Μαυρωτά και Λέκιτς. Παρόλα αυτά ο Πανιώνιος με ένα γρήγορο σερί 3-0 έκανε το 8-5 και ο Μοσκόφ μείωσε σε 8-6 (0:01) πριν τη λήξη του οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τη διαφορά στα τρία τέρματα με πέναλτυ που απέκρουσε ο Γρηγοράδης. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τους Δημοσθένη Δερμιτζάκη, Μοσκόφ και Παπάκο.

Πανιώνιος – Απόλλων Σμύρνης 8-9 (2-1, 2-2, 4-3, 0-3).

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς 1, Μητρόπουλος, Φωκάς, Μοσκόφ 2, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος Γιώργος 1, Λέκιτς 2, Παπάκος 2, Δερμιτζάκης Δημοσθένης 1, Δερμιτζάκης Χριστόφορος, Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής.