Ποιές ειναι οι ομάδες του Final 4 του Νότου της Α2

Η 1η φάση του Πρωταθλήματος Α2 στο βόλεϊ των ανδρών τελείωσε το Σαββατοκύριακο για τον Νότιο όμιλο.
Το ένα και μοναδικό εισιτήριο για την άνοδο στην VOLLEY LEAQUE θα διεκδικήσουν τέσσερις ομάδες:

Από τον Α1 υποόμιλο του Νότου προκρίνονται ο Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ  ΣΜΥΡΝΗΣ που τερμάτισε 1ος με 43 βαθμούς και ο ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ που κατέκτησε την θέση στην τελευταία αγωνιστική μετά και την εκτός έδρας ήττα του ΟΦΗ.

Από τον Α2 υποόμιλο του Νότου προκρίνονται η ΑΕΚ που τερμάτισε και αήττητη και η ομάδα της ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗΣ που κατέκτησε την 2η θέση.

Οι αγώνες της τελικής φάσης θα γίνουν το Σαββατοκύριακο 31/3 - 1/4 σε γήπεδο που ακόμα δεν έχει οριστεί από την ΕΟΠΕ και θα είναι νοκ άουτ.

Το Σάββατο η ΑΕΚ θα τεθεί αντιμέτωπη του ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ και ο ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ θα αντιμετωπίσει την ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ.

Οι νικητές των δύο ημιτελικών θα αναμετρηθούν μεταξύ τους σε τελικό αγώνα το απόγευμα της Κυριακής 1/4  και ο νικητής θα ανέβει στην Α' Εθνική (Volley league).

Του μεγάλου τελικού θα προηγηθεί ο μικρός τελικός, για να καθοριστεί έτσι η επίσημη κατάταξη της Α2 Εθνικής στο βόλεϊ ανδρών για τις τέσσερις πρώτες ομάδες.

Του  Δημήτρη Αθανασέκου (Εφόρου του τμήματος βόλεϊ του Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης)