Ιστορική νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης που «βλέπει» τελικό!

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του μέχρι την επόμενη πανηγυρίζει ο Απόλλων Σμύρνης! Η Ελαφρά Ταξιαρχία επικράτησε του ΝΟ Βουλιαγμένης με 12-11 στη διαδικασία των πέναλτι (6-6 κανονική διάρκεια) στο δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφαίρισης Ανδρών, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και ελπίζει σε πρόκριση στον τελικό! Το τρίτο παιχνίδι που θα κρίνει το ποιος θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (13/5) και ώρα 20:00 στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό. Ήρωας για την ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη ο τερματοφύλακας Κώστας Γαλανίδης που έκανε δύο επεμβάσεις στην ψυχοφθόρο διαδικασία. Και μπορεί μετά την πρώτη ο Ραμίρεζ να έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά στη δεύτερη ο Δερμιτζάκης δε συγχώρεσε!
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το σύνθημα «Χρήστο ψυχάρα για πάντα Απολλωνάρα» που φώναξαν οι φίλοι της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» για τον – δηλωμένο φίλο της ομάδας τους – αρχηγό του ΝΟ Βουλιαγμένης Χρήστο Αφρουδάκη στη λήξη της πρώτης περιόδου.
Η εξέλιξη του αγώνα
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλό ρυθμό χωρίς όμως να μπορούν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που είχαν στο παιχνίδι. Πρωταγωνιστικό ρόλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν οι δύο τερματοφύλακες, Γαλανίδης και Χρύσανθος αντίστοιχα, που πραγματοποιήσαν πολύ καλές επεμβάσεις με κορυφαία του τερματοφύλακα του Απόλλωνα στο πέναλτι του Μπάσιτς. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Μπάσιτς στον Μοσκόφ σε κόντρα με τους διαιτητές να μη σημειώνουν κάποια παράβαση. Το σκορ άνοιξε ο Δήμος Δερμιτζάκης με τη συμπλήρωση 6:30 αγώνα σε αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ στη συνέχεια ο ΝΟΒ έχασε επίθεση σε παραπάνω.
Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν καρμπόν του πρώτου με τον ΝΟ Βουλιαγμένης να βρίσκει μπροστά της το «Τείχος Κώστας Γαλανίδης». Ο Έλληνας γκολκίπερ πραγματοποίησε επεμβάσεις στις προσπάθειες του Μπούχα στον παραπάνω, ενώ ο Μοσκόφ έκανε το 2-0 έπειτα από αποτυχημένο παραπάνω για την ομάδα του. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία να κάνουν τρία τα γκολ της διαφοράς χωρίς όμως να αξιοποιήσουν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν δύο φορές. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης βρήκε το πρώτο του γκολ 1:30 πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Μπάσιτς να σκοράρει με πεντάμετρο στην αποβολή που κέρδισε. Το ημίχρονο έληξε με 2-1 και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα.
Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεκίνησε με τρομερό γκολ του Μοσκόφ στην κίνηση από θέση 1 στη λήξη του χρόνου επίθεσης (3-1). Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν τρία τα γκολ της διαφοράς με ωραίο τέρμα του Γραμματικού. Ο Γαλανίδης συνέχισε να λέει «όχι» στους παίκτες του ΝΟΒ με την ομάδα του Λαιμού να καταφέρνει τελικά να μειώνει με τον Τίγκα σε κόντρα. Όμως, αυτό δεν είχε συνέχεια, αφού ο Δήμος Δερμιτζάκης με κεραυνό από θέση 4 έγραψε το 5-2 μέσα σε αποθέωση.
Στην τελευταία περίοδο έσπασαν καρδιές, αφού ο ΝΟ Βουλιαγμένης ανέβασε την απόδοσή του. Αρχικά μείωσε με τον Ποντικέα στα ίσα (5-3), όμως ο Γραμματικός απάντησε στην επόμενη επίθεση (6-3). Γκιουβέτσης και Αφρουδάκης έφεραν το παιχνίδι στο γκολ (2:17 πριν το τέλος). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στην πίεση και ο Σολανάκης ισοφάρισε στον παραπάνω 0:20 πριν τη λήξη για το τελικό 6-6.
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου μετά το απόλυτο 4/4 για τις δύο ομάδες, Τίγκας και Ραμίρεζ αστόχησαν. Στη συνέχεια ο Καλογερόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει το Γαλανίδη με τον Δερμιτζάκη να δίνει τη νίκη στην ομάδα του μέσα σε πανηγυρισμούς!
Ο Απόλλων Σμύρνης είχε 1/8 παραπάνω. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης 3/8 παραπάνω και 0/1 πέναλτι.

Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Βουλιαγμένης 12-11/κ.δ. 6-6 (1-0, 1-1, 3-1, 1-4/πεν. 6-5)

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ, Γιαννουρής, Σαρτζετάκης 0+1, Μοσκόφ 2+2, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γεώργ. 0+1, Μαυρωτάς Λ., Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 2+2, Γραμματικός 2, Αλαμάνος, Κουμής, Μαυρωτάς Αρ., Ξανθόπουλος

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κολιάνιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 1+1, Καλογερόπουλος 0+1, Γκιουβέτσης 1+1, Κουρούβανης Ν., Γούβης, Αφρουδάκης Χ. 1, Μπούχα, Ποντικέας 1, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης 1+2, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Τσαταλιός