ΠΟΛΟ Εφηβικό - Νέα





Ο όμιλος του Απόλλωνα Σμύρνης στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νέων

Με την αίρεση πάντοτε της διεξαγωγής στις ημερομηνίες που έχουν προγραμματιστεί (18-21 Μαρτίου) ή αργότερα λόγω κορωνοϊού πραγματοποιήθηκε σήμερα (11/3) η κλήρωση της Τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Νέων ανδρών.
Ο Απόλλων Σμύρνης κληρώθηκε στον Β’ Όμιλο μαζί με ΝΟ Χίου, Βουλιαγμένη, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.
Αναλυτικά οι δύο όμιλοι της Τελικής Φάσης, στην οποία μετέχουν 10 ομάδες με την «ελαφρά ταξιαρχία» να φέρει το παράσημο της κατάκτησης της 3ης θέσης πέρυσι.
Οι δύο Όμιλοι:
Α' ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Χανίων, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ολυμπιακός, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΟΥΚ Βόλου.
Β' ΟΜΙΛΟΣ: ΝΟ Χίου, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΠΑΟΚ, Απόλλων Σμύρνης, Παναθηναϊκός.

Πήραν το «εισιτήριο» για την Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος οι Νέοι του Απόλλωνα Σμύρνης
Με απολογισμό τρεις νίκες και μία ήττα η ομάδα Νέων του Απόλλωνα Σμύρνης κατέλαβε την 2η θέση του Δ’ Ομίλου της Αττικής και εξασφάλισε την παρουσία της στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, που είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 19 έως και 21 Μαρτίου (αναμένεται η ανακοίνωση της ΚΟΕ).
Οι Νέοι του Δημήτρη Μιτελούδη ξεκίνησαν με δύο νίκες στον όμιλο, επικρατώντας 8-7 του ΟΦΗ (η ομάδα μας είχε προηγηθεί και με 7-2) την Παρασκευή και με 16-4 της ΑΕΚ το βράδυ του Σαββάτου.
Την Κυριακή το πρωί πραγματοποίησαν τη μοναδική κακή τους εμφάνιση γνωρίζοντας την ήττα με 8-2 από τα Χανιά με τον Δημήτρη Μιτελούδη να αφυπνίζει με την ομιλία του τους παίκτες της «ελαφράς ταξιαρχίας», που έβγαλαν αντίδραση το απόγευμα της ίδιας ημέρας, νικώντας με 16-11 τον Ηλυσιακό. Εξασφάλισαν έτσι το ένα από τα 10 εισιτήρια της Τελικής Φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, εκεί όπου πέρυσι ο Απόλλων Σμύρνης είχε κατακτήσει την 3η θέση.
Όλα τα παιδιά της ομάδας μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, επιδεικνύοντας ομαδικό πνεύμα, με τον τερματοφύλακα Βασίλη Καβουσανό να δείχνει (εκτός των υπολοίπων) και τις ικανότητές του στις αποκρούσεις πέναλτι, ενώ τα γκολ του Απόλλωνα σημείωσαν: Δέκα ο Γιώργος Γκάτσος, από επτά ο αρχηγός Χρήστος Λουπάκης, ο Παναγιώτης Μπαμπανίκας και ο Άγγελος Σοφός, έξι σημείωσε ο Άγγελος Χαϊδόπουλος, τέσσερα ο Δημήτρης Κίτσος και ένα ο Σταύρος Νικολακάκης.   
Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 8-7
Απόλλων Σμυρνης: Καβουσανός, Τζιαντζής, Γιάνναρης, Χαϊδόπουλος, Παπαδημητρόπουλος, Κίτσος, Γκάτσος 1, Πανάρετος, Σοφός 3, Μπαμπανίκας 1, Νικολακάκης, Τσιαβαλιάρης, Μπακιάσι, Λουπάκης 3, Έξης
Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ 16 - 4
Απόλλων Σμύρνης: Καβουσανός, Τζιαντζής, Γιάνναρης, Χαϊδόπουλος 2, Παπαδημητρόπουλος, Κίτσος 4, Γκάτσος 3, Πανάρετος, Σοφός 3, Μπαμπανίκας 1, Νικολακάκης, Τσιαβαλιάρης, Μπακιάσι, Λουπάκης 3, Αιγινίτης
ΝΟ Χανίων – Απόλλων Σμύρνης 8-2
Απόλλων Σμύρνης: Καβουσανός, Τζιαντζής, Γιάνναρης, Χαϊδόπουλος, Παπαδημητρόπουλος, Κίτσος, Γκάτσος 1, Πανάρετος, Σοφός, Μπαμπανίκας 1, Νικολακάκης, Τσιαβαλιάρης, Μπακιάσι, Λουπάκης, Αγλαμίσης
Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός 16-11
Απόλλων Σμύρνης: Καβουσανός, Τζιαντζής, Γιάνναρης, Χαϊδόπουλος 4, Παπαδημητρόπουλος, Κίτσος, Γκάτσος 5, Πανάρετος, Σοφός 1, Μπαμπανίκας 4, Νικολακάκης 1, Τσιαβαλιάρης, Μπακιάσι, Λουπάκης 1, Χατζηκυριάκος 




Με το δεξί στη Β΄ Φάση οι Νέοι του Απόλλωνα

Νικηφόρα ξεκίνησαν χθες βράδυ τις υποχρεώσεις τους στη Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος οι Νέοι Άνδρες του Απόλλωνα Σμύρνης. Η ομάδα μας επικράτησε 8-7 του ΟΦΗ στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, στην 1η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου της Αττικής και έβαλε… πλώρη για την πρωτιά, που είναι και ο στόχος. Να επισημάνουμε ότι η νίκη θα μπορούσε να είχε έρθει πιο εύκολα καθώς οι «κυανόλευκοι» είχαν προηγηθεί και με 7-2 στο ματς.
Οι Απόλλων Σμύρνης του Δημήτρη Μιτελούδη σήμερα το πρωί έχει ρεπό, απόψε στις 19:30 αντιμετωπίζει την ΑΕΚ, ενώ αύριο θα παίξει στις 10:00 με τα Χανιά και στις 18:00 με τον Ηλυσιακό.  Ολοι οι αγώνες θα γίνουν στο Ιλίσιο κολυμβητήριο.
* Από κάθε Όμιλο προκρίνονται στην Τελική Φάση οι δύο πρώτοι
Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 8-7
Απόλλων Σμυρνης (Δημήτρης Μιτελούδης): Καβουσανός, Τζιαντζής, Γιάνναρης, Χαϊδόπουλος, Παπαδημητρόπουλος, Κίτσος, Γκάτσος 1, Πανάρετος, Σοφός 3, Μπαμπανίκας 1, Νικολακάκης, Τσιαβαλάρης, Μπακιάσι, Λουπάκης 3, Έξης 




Μπαίνουν στη «μάχη» της Β’ Φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος οι Νέοι του Απόλλωνα Σμύρνης

Με το… βλέμμα στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, εκεί όπου πέρυσι κατέκτησε την 3η θέση, ξεκινά αύριο Παρασκευή 6 Μαρτίου στις 20:30 στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο τις υποχρεώσεις της στη Β’ Φάση της διοργάνωσης η ομάδα Νέων Ανδρών του Απόλλωνα Σμύρνης.
Η «ελαφρά ταξιαρχία» με προπονητή τον βοηθό του Γιάννη Κατρουζανάκη, Δημήτρη Μιτελούδη, μετέχει στον Γ’ Όμιλο της Αττικής μαζί με ΝΟ Χανίων, Ηλυσιακό, ΟΦΗ και ΑΕΚ και θα επιδιώξει να πλασαριστεί στην πρώτη δυάδα του ομίλου, ώστε να εξασφαλίσει την πρόκριση στην Τελική Φάση (19-21 Μαρτίου) στην οποία θα μετάσχουν 10 ομάδες.
Το πρώτο ματς την Παρασκευή είναι με αντίπαλο τον ΟΦΗ, το Σάββατο (7/3) η ομάδα μας αντιμετωπίζει την ΑΕΚ, ενώ την Κυριακή (8/3) θα αντιμετωπίσει τον ΝΟ Χανίων και τον Ηλυσιακό.
«Έχουμε μάθει ότι είναι καλές ομάδες, ενώ τον Ηλυσιακό τον έχουμε αντιμετωπίσει και το ξέρουμε. Σίγουρα δεν θα έχουμε τα εύκολα παιχνίδια που είχαμε στην πρώτη φάση, ωστόσο ως Απόλλων στοχεύουμε πάντα ψηλά και θέλουμε την πρόκριση στην Τελική φάση του Πρωταθλήματος» τόνισε αρχικά ο Δημήτρης Μιτελούδης και συνέχισε: «Παρά το ότι λόγω σπουδών και δουλειάς των παιδιών και πάλι η προετοιμασία πραγματοποιήθηκε με προβλήματα περιμένω να τους δω πως θα ανταποκριθούν, αλλά και να κερδίσουν όλα τα παιχνίδια. Στόχος μας είναι να βρεθούμε στην Τελική φάση και να μετρήσουμε εκεί τις δυνάμεις μας».
Αναλυτικά το πρόγραμμα του Γ’ Ομίλου της Αττικής, αλλά και το ρόστερ των Νέων Ανδρών του Απόλλωνα Σμύρνης: 
Κολυμβητήριο Ιλίσιο
Παρασκευή 6/3/2020
1η Αγωνιστική
20:30 ΟΦΗ – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης
21:30 Ηλυσιακός – ΑΕΚ
Σάββατο 7/3/2020
2η Αγωνιστική
12:30 ΑΕΚ – ΟΦΗ
13:30 ΝΟ Χανίων – Ηλυσιακός
3η Αγωνιστική
19:30 ΓΣ Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΚ
20:30 ΝΟ Χανίων – Ηλυσιακός
Κυριακή 8/3/2020
4η αγωνιστική
10:00 ΝΟ Χανίων – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης
11:00 Ηλυσιακός - ΟΦΗ
5η αγωνιστική
17:00 ΑΕΚ – ΝΟ Χανίων
18:00 Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Βασίλης Καβουσανός 2001
Αλέξανδρος Μπακιάσι 2002
ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Γιώργος Γκάτσος 2001
Άγγελος Χαϊδόπουλος 2001
Παναγιώτης Μπαμπανίκας 2001
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΙ
Σταύρος Νικολακάκης 2001
Δημήτρης Κίτσος 2002
Χρήστος Πανάρετος 2002
Θοδωρής Γιάνναρης 2002
Παναγιώτης Τζιαντζής 2002
Διονύσης Πετροπουλάκος 2004
Αντώνης Αιγινίτης 2005
Κωνσταντίνος Χατζηκυριάκος 2005
Κωνσταντίνος Αγλαμίσης 2005
Δημήτρης Έξης 2005
Μιχαήλ Σπύρου 2005
ΦΟΥΝΤΑΡΙΣΤΟΙ
Χρήστος Λουπάκης 2001
Αγγελός Σοφός 2001
Χρήστος Παπαδημητρόπουλος 2003

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Δημήτρης Μιτελούδης


Πρόκριση της ομάδας των Εφήβων Υδατοσφαίρισης 
του Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης

Για πρώτη φορά στα ηλικιακά πρωταθλήματα των τμημάτων υδατοσφαίρισης του ΓΣ Απόλλων Σμύρνης κατάφεραν οι έφηβοι μας να προκριθούν στην επόμενη φάση με την νίκη απέναντι στο Άρη Νίκαιας (σκορ 13-11).
Αναμένεται ακόμη άλλο ένα παιχνίδι με τον ΑΝΟ Μεταμόρφωσης για να κριθεί η 2η ή 3η θέση στον όμιλο μας!
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τους γονείς και τους προπονητές!

Από Σπύρο Μίντζη













Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ-ΑΝΔΡΩΝ ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ

Ιστορικές στιγμές ζει το τμήμα υδατοσφαίρισης του Απόλλωνα Σμύρνης που πανηγυρίζει το πρώτο του μετάλλιο σε πρωτάθλημα ηλικιακής κατηγορίας.
Χθες στον μικρό τελικό του Εθνικού Πρωταθλήματος Νέων (γεννηθέντες το 2000 και μετά) νίκησε την ομάδα του ΑΟΠ Φαλήρου με 6-5. Οι αθλητές του Γιώργου Ιντζέ πραγματοποίησαν τρεις εξαιρετικές – ιδιαίτερα αμυντικά – περιόδους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 6-5 παρά την τελική αντεπίθεση του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου.

ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΟΥΣ

Μικρός Τελικός
Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 6-5 (2-1, 2-0, 1-1, 1-3)
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Ιντζές): Χαϊδόπουλος, Αλαμάνος 2, Γιαννουρής, Τζιαντζής, Μαυρωτάς, Νικολακάκης 1, Ξανθόπουλος 1, Πεινασμένος, Γκίρης, Μπαμπανίκας, Γραμματικός 2, Γκαράνης, Μπακιάσι, Πανάρετος, Παπαδημητρόπουλος
Η Τελική Βαθμολογία
1.       ΑΝΟ Γλυφάδας
2.       ΝΟ Βουλιαγμένης
3.      ΓΣ Απόλλων Σμύρνης
4.       ΑΟ Παλαιού Φαλήρου
5.       ΠΑΟΚ
6.       Ολυμπιακός
7.       ΝΟ Πατρών
8.       ΑΕ Χαϊδαρίου
9.       ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλο

Από Σπύρο Μίντζη

ΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ

Πραγματοποιήθηκαν   σήμερα   (29/11)   στα   γραφεία   της   ΚΟΕ   οι   κληρώσεις   της   Α’

προκριματικής φάσης των πρωταθλημάτων υδατοσφαίρισης Εφήβων.


Η ομάδα μας κληρώθηκε στον Δ΄ Όμιλο Αττικής.

Αναλυτικά οι όμιλοι :

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Παλαιό Φάληρο, Ηλυσιακός, Μίλων, Άρης Νίκαιας, ΑΕ Χαϊδαρίου.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣΣ: ΠΕΚΕ Βροντάδου, ΝΟ Βουλιαγμένης, Ιωνικός Νίκαιας, ΑΕ Κερατσινίου, Πανιώνιος.

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χίου, Ολυμπιακός, ΝΟ Καλαμακίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Τρίτων Αμαρουσίου.

Δ΄  ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ:  Εθνικός  Πειραιά,  ΑΟ  Πετρούπολης,  ΑΝΟ  Γλυφάδας,  ΓΣ  Απόλλων Σμύρνης, Παναθηναϊκός.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΦΗ, ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, Νηρέας Γέρακα Α’.  

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ: ΝΕ. Λαμίας, ΠΑΟΚ, ΣΑΠΚ Νεάπολης, Ηρακλής.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ: Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας, ΠΑΣ Φοίβος, Μακεδονικός.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ: Νηρέας Λαμίας, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Πατρών, Υδραϊκός, ΓΣ Περιστερίου.

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λάρισας.

ΟΜΙΛΟΣ  ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ:  ΝΑΟ  Κέρκυρας,  Πύρρος  Ιωαννίνων,  Δελφίνια  Πτολεμαϊδας,  ΚΕ Κοζάνης.

Στην επόμενη φάση δεν προκρίνεται μόνο η τελευταία ομάδα κάθε Ομίλου.


Οι  αγώνες  της  Α΄  Φάσης,  9-11  Φεβρουαρίου.  Στη  συνέχεια  έχουμε,  Β΄  Φάση  (13-15

Απριλίου), Γ΄ Φάση (22-24 Ιουνίου), FINAL 10 (13-15 Ιουλίου).

Από Σπύρο Μίντζη
Εκτύπωση Άρθρου : Print Friendly and PDF Κοινωνικά :
 
Support : Δημιουργία ιστοσελίδας | Al.Ge Template | Πρότυπο ΒΒ2
Copyright © 2013. Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης 1891 - All Rights Reserved
Τεχνική Επιμέλεια - Al.Ge
Proudly powered by Al.Ge Template