ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 63-69

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 63-69

Δεν κατάφερε ούτε τη 2η Αγωνιστική του πρωταθλήματος να κάνει σεφτέ στις νίκες ο Απόλλωνας Σμύρνης, καθώς η ομάδα μας γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον "νεοφώτιστο" Φίλιππο Περιστερίου με 69-63.

Ένα ολικό "μπλακ-άουτ", από το 7ο λεπτό της αναμέτρησης μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, αποδιοργάνωσε πλήρως την ομάδα μας, ενώ αποδείχθηκε και καθοριστικό για την τελική έκβαση του ματς. Παρά το γεγονός ότι ο Απόλλωνας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο 7λεπτο του αγώνα, "χτίζοντας" διαφορά ακόμη και 12 πόντων, στη συνέχεια οι παίκτες έχασαν τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε πάρα πολλά αβίαστα λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να ξαναμπούν και πάλι στο παιχνίδι, αλλά να πάρουν και την ψυχολογία με το μέρος τους. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας βρήκε ξανά τα πατήματά της, ισορρόπησε το ματς, ωστόσο δεν κατάφερε τελικά να αντιστρέψει υπέρ της την κατάσταση και παρότι έφτασε κοντά στην ανατροπή στο τελευταίο λεπτό, ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενη Αγωνιστική.

Επόμενο εμπόδιο για τον Απόλλωνα Σμύρνης είναι ο πολύ δυνατός -και εκ των φαβορί του φετινού πρωταθλήματος- ΟΚΑ Μεσογείων, τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας την ερχόμενη Δευτέρα (15/10, 21:00), στο κλειστό του Μαρκόπουλου.
Δεκάλεπτα: 21-20, 30-40, 46-54, 63-69

Διαιτητές: Μαγκουνής, Ορφανός, Μαρτινάκος

Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος): Γερονίκος 4, Οικονομάκης 7 (1), Σκορίλας, Κεφαλάς 9 (1), Τσόπελας, Μακρής 15 (1), Λαμπράκης, Καλπακής 2, Φράγκος, Υφαντόπουλος 13 (3), Μουρίκης 3, Γάτος.

ΑΠΣ Φίλιππος Περιστερίου (Κουστένης): Κατσαρός 10 (2), Δαρμής 2, Χασάπης, Μπότσας 7 (1), Μαζιάννης 4, Ζέμπερης 16 (3), Βαλληνδράς 16 (2), Μπουγιούρης, Θεοδωράκης 7, Κακαβούλας 3, Φιλόπουλος 4, Μπούτζης.