ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 63-59

7η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Πολύ θετική παρουσία, ήττα όμως στις λεπτομέρειες για τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Μαρούσι, με την ομάδα μας να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις και να βρίσκει τη διάρκεια που έλειπε απ' το παιχνίδι της, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό απ' το κλειστό της Κοκκινιάς, γνωρίζοντας την ήττα στο φινάλε απ' την Νίκη Αμαρουσίου με 63-59, για την 7η "στροφή" του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ.

Οι παίκτες μας παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι σε μία δυνατή και έμπειρη ομάδα και ξεκινώντας από την άμυνα, όπου έκαναν σπουδαία δουλειά, κατάφεραν να βρίσκονται διαρκώς στη διεκδίκηση της νίκης, ενώ προηγήθηκαν και με 5 πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου, παρά το γεγονός ότι μερικά από τα σημαντικά επιθετικά "όπλα" του Απόλλωνα δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη, η ομάδα μας μείωσε σε 60-59, οι γηπεδούχοι με μία εύστοχη βολή έκαναν το 61-59 και με 17'' να απομένουν (όλα στη διάθεση των παικτών μας) είχε την ευκαιρία να φύγει με το μεγάλο διπλό από το Μαρούσι ή να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο δεν το εκμεταλλεύτηκε, με τους αντιπάλους να ευστοχούν στη συνέχεια σε δύο ελεύθερες βολές, για να "γραφτεί" το τελικό 63-59.

Πλέον, ο Απόλλωνας Σμύρνης έχει μπροστά του την πολύ δύσκολη εντός έδρας "μονομαχία" με τον μοναδικό αήττητο και πρωτοπόρο της βαθμολογίας, ΑΟ Πεύκης, τον οποίο θα υποδεχθούμε την ερχόμενη Δευτέρα 19/11 και ώρα 21:30, στο κλειστό της Ριζούπολης.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Τσαχάκης, Ζαγούρης.

Δεκάλεπτα: 16-14, 29-27, 51-44, 63-59.

Νίκη Αμαρουσίου (Οικονομάκης): Τσιάτσιος, Ζέρβας 9 (1), Αυγουλάς, Πολυμενάκος 2, Κοντογιάννης 15, Κυπριτζόγλου 17, Μπαζιώτης 3 (1), Τσέκενης Γ. 10 (1), Φρίμας, Τσέκενης Α., Τσούπρος, Νικολακάκος 8 (1).

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος, Τάσιος): Οικονομάκης 3 (1), Κεφαλάς 13 (3), Μακρής 8, Γερονίκος 4, Δαουτάκος 12 (2), Λαμπράκης 3, Καλπακής, Φράγκος, Υφαντόπουλος 4, Μουρίκης 3, Γάτος 12.