ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ 73-94 8η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ 73-94

8η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Στη διεκδίκηση του παιχνιδιού για περισσότερο από 30 λεπτά βρισκόταν ο Απόλλωνας Σμύρνης απέναντι στην πανίσχυρη και μόνη πρώτη της βαθμολογίας, Πεύκη, ωστόσο τελικά η ομάδα μας δεν τα κατάφερε, αν και το τελικό 73-94 αδικεί τη συνολικότερη εικόνα της στο ματς.

Η ομάδα μας ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην πιο δυνατή ομάδα του πρωταθλήματος, κατορθώνοντας να ξεφύγει ακόμη και με 8 πόντους στο 19' (28-20), ελέγχοντας το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου 20λέπτου, με τους φιλοξενούμενους να αντεπιτίθενται και να περνούν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (41-47). Οι παίκτες μας παρέμειναν στο ματς μέχρι και το 32'-33', ωστόσο δεν άντεξαν μέχρι τέλους, με συνέπεια η Πεύκη να ξεφύγει, "εκτοξεύοντας" το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, για να επικρατήσουν τελικά με 73-94, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα. Σπουδαία απόδοση στο επιθετικό κομμάτι για σχεδόν 30 λεπτά από την ομάδα μας, η οποία όμως δεν έδειξε την ίδια συνέπεια στον αμυντικό τομέα, ο οποίος αποδείχθηκε και η "αχίλλειος πτέρνα" για τον Απόλλωνα.

Την ερχόμενη Αγωνιστική (9η), ο Απόλλωνας Σμύρνης έχει να φέρει εις πέρας μία ιδιαίτερα σημαντική αποστολή, αφού δοκιμάζεται στην έδρα του Άρη Πετρούπολης, την προσεχή Δευτέρα 26/11, στις 20:30, στο κλειστό της Πετρούπολης.

Διαιτητές: Κάρδαρης, Χρηστίδης, Σιδερής.

Δεκάλεπτα: 28-22, 41-47, 56-68, 73-94.

Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος, Τάσιος): Οικονομάκης 8 (2), Κεφαλάς 16 (2), Μακρής 21 (4), Γερονίκος 6, Δαουτάκος 2, Λαμπράκης 2, Καλπακής 3 (1), Φράγκος, Μουρίκης 4, Γάτος 9, Μπερδέσης 1, Σκαρπέλης.

ΑΟ Πεύκης (Καλλιάς): Ασπραδάκης, Καραθανασόπουλος 5 (1), Παπαδημητριούδης, Αλεξανδρόπουλος 3 (1), Κωνσταντώνης 22 (2), Φιλιππόπουλος 12, Πρίτσος 12 (2), Δρικόγιας 6 (1), Δημάκος, Κορρές 25 (1), Ανδρουλάκης 9 (1).