13η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 77-80

13η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 77-80

Η 13η Αγωνιστική (τελευταία για το 2018, αλλά και για τον Α' Γύρο) αποδείχθηκε... γρουσούζικη για τον Απόλλωνα Σμύρνης, με την ομάδα μας να "αγγίζει" μία πολύ μεγάλη ανατροπή, στο αποχαιρετιστήριο ματς για το τρέχον έτος, αλλά να ηττάται τελικά εντός έδρας από τον Πολυνίκη Αγίας Βαρβάρας με 77-80, η προσπάθεια, ωστόσο, των παικτών μας ήταν το λιγότερο συγκλονιστική, αποδεικνύοντας ότι διαθέτουν ΜΕΓΑΛΗ προσωπικότητα και ΑΤΣΑΛΙΝΟ χαρακτήρα!

Το παιχνίδι δικαιολόγησε τις προβλέψεις ως ένα απ' τα πιο αμφίρροπα της Αγωνιστικής, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που στοίχισε εν τέλει στον Απόλλωνα, καθώς ένα "μπλακ-άουτ" σε άμυνα και επίθεση ήταν ικανό για να δώσει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 41-52 στο 30', στέλνοντας μάλιστα τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+14), στις αρχές της τέταρτης περιόδου (43-57 στο 32'), την στιγμή που ο Απόλλωνας δεχόταν σημαντικό πλήγμα, με τον τραυματισμό του Δημήτρη Κεφαλά. Κάπου εκεί, όμως, "μίλησε" ο χαρακτήρας των παικτών μας, που έδειξαν αυταπάρνηση, τρομερή μαχητικότητα, προσήλωση και τεράστια πίστη στην ανατροπή! Με κύριο εκφραστή  και μπροστάρη της αντεπίθεσης τον Ζαφείρη Υφαντόπουλο (πέτυχε 14 απ' τους 16 πόντους του εκπληκτικού σερί του Απόλλωνα, με 3 τρίποντα, σε διάρκεια 3 λεπτών!), αλλά πάνω απ' όλα την αξιοζήλευτη αμυντική προσήλωση, από την οποία οι παίκτες μας βρήκαν ενέργεια και αυτοπεποίθηση, η ομάδα μας έφερε το ματς στα ίσια, με τα τελευταία λεπτά να μετατρέπονται σε ντέρμπι ακατάλληλο για καρδιακούς! Ωστόσο, παρά την υπερπροσπάθεια του Απόλλωνα, η νίκη κατέληξε στις λεπτομέρειες στον Πολυνίκη, διακόπτοντας το νικηφόρο σερί της "Ελαφράς Ταξιαρχίας", το οποίο σταμάτησε στο Γαλάτσι.

Έτσι, ο Απόλλωνας Σμύρνης αποχαιρέτησε με ήττα το 2018, αφήνοντας ωστόσο με την εικόνα και τις εμφανίσεις του τον τελευταίο καιρό "γλυκιά" γεύση και πολλές υποσχέσεις για ακόμη καλύτερη συνέχεια από το 2019! Η ομάδα μας επιστρέφει στη δράση με τον ερχομό του νέου έτους, φιλοξενώντας τη Νέα Ιωνία στο κλειστό της Ριζούπολης ("Γ. Καμάρας"), την Δευτέρα 14 Ιανουαρίου κα ώρα 21:30, στην "αυλαία" του Β' Γύρου της Α' ΕΣΚΑ.