ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 60-63 16η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 60-63

16η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Απόλλωνας Σμύρνης στην κρίσιμη αναμέτρηση με τον ΟΚΑ Μεσογείων, αφού η ομάδα μας, παρά το γεγονός ότι έφτασε μία "ανάσα" από μία μεγάλη ανατροπή και... μία κατοχή μακριά από μία σπουδαίας σημασίας νίκη, εν τέλει... πούλησε φτηνά το ροζ φύλλο στους φιλοξενούμενους, γνωρίζοντας την ήττα με 60-63, για την 16η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε άσχημα αμυντικά, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε μία εντελώς διαφορετική εικόνα, εμφανίζοντας ξανά τα στοιχεία που τη διακρίνουν, πάθος, ενέργεια, αυταπάρνηση. Με πίεση στη μπάλα και με στοχευμένο αμυντικό προσανατολισμό, τον οποίο οι παίκτες μας εκτέλεσαν με τρομερή προσήλωση, κλέβοντας πολλές μπάλες και αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους αντιπάλους τους, ο Απόλλωνας κάλυψε τους 11 πόντους που βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στα μέτρα του και μάλιστα στο 37' βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Παρά το γεγονός ότι η "Ελαφρά Ταξιαρχία" είχε πολλές ευκαιρίες να "καθαρίσει" το ματς στα τελευταία δύο λεπτά, δεν το έκανε, χάνοντας μερικά εύκολα καλάθια, ενώ στην κρισιμότερη φάση της αναμέτρησης, 1 λεπτό πριν από τη λήξη και με το σκορ στο 59-57, οι παίκτες μας έκλεψαν τη μπάλα και είχαν τη δυνατότητα να "κλειδώσουν" τη νίκη, ωστόσο έχασαν τη μπάλα και ο ΟΚΑΜ στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να ανταπαντήσει και στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ. Ο Παπακωνσταντίνου, από πλευράς ΟΚΑΜ, ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή (59-60) και η ομάδα μας θα μπορούσε να έχει την τελευταία επίθεση του ματς, όμως μετά την άστοχη δεύτερη βολή και με 14'' να απομένουν, οι παίκτες μας ολιγώρησαν, χάνοντας το καθοριστικότερο ριμπάουντ του ματς και στη συνέχεια της φάσης δέχθηκαν γκολ-φάουλ, με το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό 60-63.

Έτσι, ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο 2019, ρίχνοντας πλέον όλο του το βάρος στην ιδιαίτερα σημαντική εκτός έδρας αναμέτρηση της επόμενης Αγωνιστικής (17η), όπου δοκιμάζεται απέναντι στον Ποσειδώνα Ν. Ψυχικού, την προσεχή Δευτέρα 4/2 και ώρα 21:30, στο κλειστό του Ψυχικού.

Δεκάλεπτα: 17-24, 30-35, 48-48, 60-63

Διαιτητές: Μαγκουνής, Σκαλτζής, Τεφτίκης

Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος, Τάσιος): Οικονομάκης 12, Δαουτάκος 2, Σκαρπέλης, Μακρής 18, Γερονίκος 3, Λαμπράκης, Καλπακής 7 (1), Φράγκος 2, Υφαντόπουλος 5 (1), Μουρίκης 9.

ΟΚΑΜ (Χασιώτης): Τσίρος 15 (5), Γιαννάκης 6, Χατζής, Πανταζής 3 (1), Ρουμπέας 5 (1), Μπαλόμητος, Παπαγιαννάκος 4, Παπακωνσταντίνου 18 (2), Κυριαζής 2, Κεσκινίδης, Σιδέρης 12.