ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 70-61 15η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 70-61

15η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

"Γκρέμισε" ό,τι "έχτιζε" για κάτι παραπάνω από τρία δεκάλεπτα ο Απόλλωνας Σμύρνης στο κατάμεστο κλειστό της Χωράφας στον Άγιο Ιερόθεο, γνωρίζοντας την ήττα από τον Φίλιππο Περιστερίου με 70-61, για την 15η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας ήταν εξαιρετική για περισσότερα από 30 λεπτά, με τους παίκτες μας να δείχνουν αξιοσημείωτη αμυντική προσήλωση, να πηγαίνουν την αναμέτρηση όπως τη θέλουν και να μεταφέρουν το άγχος στους γηπεδούχους, σε ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι που πήγε στη δύναμη. Από τα τέλη του δεύτερου δεκαλέπτου κι έπειτα, ο Απόλλωνας διατηρούσε διαρκώς (μικρό έστω) προβάδισμα 2-4 πόντων, μην αφήνοντας τον Φίλιππο να κάνει το παιχνίδι του, ενώ παράλληλα είχε υπομονή και σωστές επιλογές επιθετικά. Δύο "φτηνά" λάθη στο τέλος του ημιχρόνου έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να περάσουν μετά από ώρα μπροστά, στην εκπνοή (37-36). Η πολύ καλή εικόνα της ομάδας μας συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ, τον Απόλλωνα να προσπερνά με σουτ του Οικονομάκη με 44-47, αλλά και πάλι με δύο ολιγωρίες πριν από την ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα, να δίνει τη δυνατότητα στον Φίλιππο για την προσπέραση (50-49).

Ωστόσο, από το 32' κι έπειτα (όταν ο Γερονίκος έβαλε για τελευταία φορά σε ρόλο "οδηγού" την ομάδα μας με 50-51), οι παίκτες μας χάλασαν την εικόνα που είχαν δημιουργήσει σε όλο το προηγούμενο παιχνίδι, αποσυντονίστηκαν, με συνέπεια την απώλεια της συγκέντρωσής τους και στα δύο μέρη του γηπέδου, έχασαν τη "μάχη" των ριμπάουντ και τις προσωπικές "μονομαχίες", υπέπεσαν σε εύκολα λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να το εκμεταλλευτούν. Έτσι, με ένα επιμέρους σκορ 20-9 στο τελευταίο οκτάλεπτο του αγώνα, ο Φίλιππος ήταν εκείνος που έφτασε τελικά στη νίκη.

Επόμενη δοκιμασία για τον Απόλλωνα Σμύρνης είναι το -καθοριστικής σημασίας για τη συνέχεια- εντός έδρας παιχνίδι με τον ΟΚΑ Μεσογείων, στο κλειστό της Ριζούπολης, για την 16η Αγωνιστική του πρωταθλήματος, τη Δευτέρα 28/1, στις 21:30.
Στηρίξτε τον Απόλλωνά μας!!! ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ !!!

Δεκάλεπτα: 22-23, 37-36, 50-49, 70-61

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Αποστολίδης, Γαραντζιώτης

Φίλιππος Περιστερίου (Κουστένης): Βαλληνδράς 16 (4), Δαρμής, Χασάπης, Μπότσας 3, Καρακατσάνης 6, Ζέμπερης 10 (2), Μπουγιούρης 1, Κατσαρός 10 (1), Θεοδωράκης 14 (1), Κακαβούλας 4, Φιλόπουλος 6, Πατωνίδης.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος, Τάσιος): Οικονομάκης 7 (1), Σκαρπέλης, Δαουτάκος 10 (2), Μακρής 15 (2), Γερονίκος 17, Μπερδέσης, Λαμπράκης, Καλπακής, Φράγκος 2, Υφαντόπουλος 2, Μουρίκης 7.