Α2 Ανδρών - Α' όμιλος - 2ος υποόμιλος - 14η αγωνιστική ΑΣ Κόροιβος - ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 1-3

Α2 Ανδρών - Α' όμιλος - 2ος υποόμιλος - 14η αγωνιστική

ΑΣ Κόροιβος - ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 1-3

Εξαιρετική βραδιά με πολύ καλό βόλεϊ από τις δύο ομάδες. Παιχνίδι για γερά νεύρα με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να επικρατεί και να αλλάζει τους συσχετισμούς στη βαθμολογία, καθώς με την νίκη αυτή ο ΚΟΡΟΙΒΟΣ μένει έξω από τα play off και η ομάδα των ΝΕΩΝ ΒΥΡΩΝΑ παίρνει το εισιτήριο.

Η νίκη του Βύρωνα επι της ΑΡΜΕΝΙΚΗΣ στέλνει τους νεοφώτιστους του Ρέντη στην διαδικασία των play out για την παραμονή, μαζί με τον ΚΟΡΟΙΒΟ και την ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ.

Φυσικό ήταν να υπάρχει μεγάλη ένταση στο κλειστό της Αμαλιάδας, ένταση που ενισχύθηκε και από κάποια διαιτητικά λάθη εκατέρωθεν.

Η ομάδα του Τάσου Κουμπλή έχασε το 1ο σετ παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων, αλλά κέρδισε τα υπόλοιπα 3 σετ,  με τελικό σκορ 3-1.
Η οριακή διαφορά στα σετ 25-23, 22-25, 26-28 και 22-25 φανερώνει την μάχη που έγινε παρουσία πολλών θεατών στην πανέμορφη σάλα της Αμαλιάδας.

Ο Σπύρος Μπαρμπούνης δικαιούται τον τίτλο του MVP του παιχνιδιού με τους Σταυρακάκη  του Κοροίβου και Παναγιωτη Μάρκου του Απόλλωνα να ακολουθούν.

Ιδιαίτερα μαχητικοί οι μπλε δεν έχουν υστερίσαντες στην σύνθεση τους,  αφού πολέμησαν όλες τις φάσεις προσφέροντας θέαμα υψηλής ποιότητας.

Την Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου το μεσημέρι πραγματοποιείται η κλήρωση των play off στα γραφεία της Ομοσπονδίας και οι μπλε θά μάθουν πώς θα ξεκινήσουν τον γύρο των 6 αγώνων που θα καθορίσει ποιοι θα πολεμήσουν στα μπαράζ για την άνοδο.
Η Ελαφρά Ταξιαρχία τερμάτισε στηνθέση της τετράδας εκεί όπου την 1η θέση κατέλαβε ο ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ, την η ομάδα της ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ και την τετράδα έκλεισε η νεοφώτιστη έκπληξη των ΝΕΩΝ ΒΥΡΩΝΑ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Παναχαϊκή Πετ. 2013 - ΕΑ Πατρών 0-3 (0-25, 0-25, 0-25)

ΔΑΣ Δραπετσώνας - ΑΣ Κέρκης 3-1 (25-14, 31-33, 25-19, 25-21), Διαιτητές: Κυριοπούλου, Γεωργάκη.

ΑΣ Κόροιβος - ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 1-3 (25-23, 22-25, 26-28, 22-25), Διαιτητές: Λιναρδάτος, Σπυρόπουλος.

ΑΕ Αρμενίων - ΑΟ Νέοι Βύρωνος 1-3 (21-25, 25-22, 23-25, 22-25), Διαιτητές: Χρηστίδης, Οικονόμου Μ.