ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 69-56 19η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 69-56
19η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Μετά την τεράστια νίκη επί της πρωτοπόρου ΦΕΑ, ο Απόλλων Σμύρνης δεν κατάφερε να φτάσει σε ακόμη μία μεγάλη νίκη, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΓΣ Ηλιούπολης με 69-56, για την 19η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας έδωσε μόνο σπασμωδικά... σημεία ζωής στο ματς, αφού δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα της αναμέτρησης και στη μεγαλύτερη διάρκεια οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ρυθμό. Μέχρι και το 9' ο Απόλλωνας βρισκόταν κοντά στο σκορ, ωστόσο από το τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου κι έπειτα η "ψαλίδα" άρχισε να ανοίγει, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες μας πίσω με 36-21. Η Ηλιούπολη συνέχισε να είναι ακόμη πιο εύστοχη στο δεύτερο μέρος, τη στιγμή που η ομάδα μας πάλεψε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε στους 9, αλλά η μεγάλη αστοχία δεν της επέτρεψε να κάνει το κάτι παραπάνω, με τους "οικοδεσπότες" να διατηρούν τελικά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά και να φτάνουν στη νίκη.

Πλέον, ο Απόλλωνας Σμύρνης ρίχνει το βάρος του στην εντός έδρας αναμέτρηση της προσεχούς Αγωνιστικής (20η), όπου η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την Νίκη Αμαρουσίου, την ερχόμενη Δευτέρα 25/2, στις 21:30, στο κλειστό της Ριζούπολης.

Δεκάλεπτα: 20-11, 36-21, 52-37, 69-56

Διαιτητές: Τσολάκος, Ζιώγας, Παπαδόπουλος

ΓΣ Ηλιούπολης (Σαββάτης, Μαγουλάς): Σπανός 13 (3), Περαντωνάκης 9, Βάβουλας, Κούκουρας 9, Κριεκούκης 12 (4), Λουτριώτης, Βουρλίτης 14 (2), Βουρδέλης 2, Κονταρίνης, Γρίλλιας, Τσαγκαρούλης 2, Μαντάς 8.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος, Τάσσιος): Οικονομάκης 13 (3), Δαουτάκος 5 (1), Κεφάλας 4, Μακρής 2, Γερονίκος 8, Λαμπράκης, Καλπακής 10 (2), Φράγκος 3, Υφαντόπουλος 7 (1), Μουρίκης 4.