ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 82-70 21η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 82-70

21η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Για 35 αγωνιστικά λεπτά ο Απόλλωνας Σμύρνης κοίταξε κατάματα και έβαλε δύσκολα στην πανίσχυρη Πεύκη μέσα στην έδρα της, αλλά, παρότι κέρδισε τις εντυπώσεις, ηττήθηκε από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας με 82-70, για την 21η "στροφή" της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας έπιασε πολύ καλή απόδοση στο κλειστό της Πεύκης και μετά το πρώτο δεκάλεπτο κατόρθωσε, με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και υποδειγματική επιθετική προσέγγιση, να προβληματίσει τους γηπεδούχους, ανακτώντας μάλιστα και το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε ακόμη και με 7 πόντους (42-49). Η Πεύκη, ωστόσο, δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 35'. Από 'κει και έπειτα, η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε μερικά μερικά πολύ μεγάλα σουτ, στα οποία οι παίκτες μας δεν βρήκαν απάντηση κι έτσι η Πεύκη έφτασε στη νίκη με 82-70, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, με τον Απόλλωνα να μην καταφέρνει να κάνει ακόμη μία μεγάλη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα.

Πάντως, το εν λόγω παιχνίδι θα μείνει για πάντα "χαραγμένο" στη μνήμη μας, καθώς ο Χρήστος Καλπακής μας χάρισε όχι μόνο το highlight της αναμέτρησης, αλλά ολόκληρης της χρονιάς (και ενδεχομένως όχι μόνο στην Α' ΕΣΚΑ, αλλά σε όλα τα πρωταθλήματα της χώρας!!!), όταν ο γκαρντ του Απόλλωνα δέχθηκε τη μπάλα στην κορυφή του τρίποντου του δικού μας καλαθιού, με πλάτη στο αντίπαλο καλάθι και με μόλις 1'' να απομένει για τη λήξη έκανε αστραπιαία μισή περιστροφή το κορμί του και ενστικτωδώς... εκτόξευσε τη μπάλα σχεδόν χωρίς να έχει δει το αντίπαλο καλάθι, η οποία κατέληξε με ταμπλό ΜΕΣΑ!!! Δυστυχώς, η απουσία κάμερας στέρησε από το φίλαθλο κοινό την ανεπανάληπτη, τη "μαγική" αυτή στιγμή, η οποία δεν έχει καταγραφεί πουθενά, παρά μόνο στη μνήμη όσων βρέθηκαν στο κλειστό της Πεύκης!

Πλέον, οι παίκτες μας έχουν την ευκαιρία, ελέω της διακοπής του πρωταθλήματος για την Καθαρά Δευτέρα, να "καθαρίσουν" το μυαλό τους, να πάρουν πολύτιμες "ανάσες" και να προετοιμαστούν κατάλληλα, εν όψει του σημαντικού εντός έδρας ματς της μεθεπόμενης Δευτέρας 18/3, στις 21:30, με αντίπαλο τον Άρη Πετρούπολης, στο κλειστό της Ριζούπολης.

Δεκάλεπτα: 19-12, 37-35, 60-56, 82-70

Διαιτητές: Θεώνας, Πολυχρόνης, Μαρτινάκος

Πεύκη (Καλλιάς): Καραθανασόπουλος 3 (1), Παπαδημητρίου 3 (1), Αλεξανδρόπουλος, Κωνσταντώνης 11 (1), Φιλιππόπουλος 14 (1), Πρίτσος 13 (3), Δρικόγιας 11 (1), Δημάκος 2, Κορρές 17 (4), Ανδρουλάκης 8 (2).

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος, Τάσιος): Οικονομάκης 7, Δαουτάκος 5 (1), Κεφάλας 4, Γερονίκος 10, Λαμπράκης 2, Καλπακής 22 (4), Φράγκος 2, Υφαντόπουλος 9 (3), Μουρίκης 9.