ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 65-54 23η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 65-54

23η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Ήταν... Α Π Ο Λ Λ Ω Ν Α Σ ! Συνεπέστατος σε ένα απ' τα σημαντικότερα παιχνίδια της σεζόν παρουσιάστηκε ο Απόλλωνας Σμύρνης, ο οποίος πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση για 30 αγωνιστικά λεπτά επιβλήθηκε του ΓΣ Κηφισιάς με 65-54 και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, για την 23η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ, φτάνοντας ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο του!

Για άλλη μία φορά, η ομάδα μας ξεκίνησε άσχημα, πετώντας ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο στο καλάθι των αχρήστων (10-13). Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα, οι παίκτες μας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα (κυρίως), αλλά και σε επίθεση, και κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ του κλειστού της Ριζούπολης για τα επόμενα 30 λεπτά! Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το κομβικό για την έκβαση της αναμέτρησης, αφού ο Απόλλωνας "τρέχοντας" ένα επιμέρους σκορ 22-9 ξέφυγε με 10 πόντους στο ημίχρονο, πήρε την ψυχολογία με το μέρος του και εν συνεχεία τα πάντα πήραν το δρόμο τους. Οι παίκτες του κόουτς Ασημακόπουλου παρέμειναν συγκεντρωμένοι μέχρι τέλους, ιδιαίτερα στα αμυντικά τους καθήκοντα, το οποίο ήταν και το "κλειδί" της νίκης! Κράτησαν μόλις στους 54 πόντους την ιδιαίτερα επικίνδυνη ομάδα της Κηφισιάς, διατηρώντας στη μεγαλύτερη διάρκεια διψήφιες διαφορές, που έφτασαν ακόμη και στο +17 (63-46), παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν για το τελικό 65-54, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του.

Έτσι, ο κόουτς Ασημακόπουλος και οι παίκτες μας ρίχνουν το βάρος τους στο εξίσου σημαντικό παιχνίδι της προσεχούς Δευτέρας (8/4, 20:30), όπου ο Απόλλωνας δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στον ΑΟΚ Χαλανδρίου, στο κλειστό "Ν. Πέρκιζας", τρεις Αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος!

Δεκάλεπτα: 10-13, 32-22, 48-37, 65-54

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Καλογριάς, Μαλανδρής

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Ασημακόπουλος, Τάσιος): Οικονομάκης 8 (2), Κεφάλας 7 (1), Μακρής 17 (3), Γερονίκος 4, Λαμπράκης, Καλπακής 10 (2), Φράγκος 2, Υφαντόπουλος 9 (1), Μουρίκης 8, Δαουτάκος.

ΓΣ Κηφισιάς (Μπιλάλης, Γιαννακάκης): Τριποδάκης 3, Ζιώγας 18 (1), Μπιλάλης 3, Τσουμαλής, Βογιατζόγλου 3 (1), Λαμπρόπουλος 10 (1), Τσουπάκης 3, Γιάννης, Τσολακόπουλος 8, Παναγιώτου 6.