ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 81-55 5η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 81-55

5η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Ένα κάκιστο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στον ΓΣ Κηφισιάς έμελλε να καθορίσει την τελική έκβαση της εκτός έδρας αναμέτρησης της "Ελαφράς Ταξιαρχίας" στο Ζηρίνειο, καθώς η ομάδα μας γνώρισε βαριά ήττα με 81-55, για την 5η Αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στην έναρξη της αναμέτρησης, διατηρώντας συνεχώς -μικρό έστω- προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ξεφεύγοντας ακόμη και με 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ήταν εξαιρετικός επιθετικά, όμως από το 18ο λεπτό κι έπειτα η ομάδα μας όχι μόνο έχασε τα "ηνία" του ματς, αλλά και τον προσανατολισμό της σε αυτό, σε ένα παρατεταμένο «μπλακ-άουτ» μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, η Κηφισιά με τρίποντο πέρασε για πρώτη μπροστά μπροστά στο σκορ με 42-39 και από εκείνο το σημείο έλεγξε απόλυτα τον αγώνα. Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες μας προσπάθησαν μέσα από την άμυνα να παραμείνουν ανταγωνιστικοί, όμως χωρίς μυαλό στο επιθετικό κομμάτι, σκοράροντας μόλις 10 πόντους, έμειναν μεν "ζωντανοί" στη διεκδίκηση της νίκης, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους (59-49), τη στιγμή που ο Απόλλωνας έχασε και τον Αποστόλη Πάντσιο, ο οποίος αποβλήθηκε λίγο πριν από το πέρας των 30 λεπτών. Τα τελευταία 10 λεπτά αποδείχθηκαν καταστροφικά για την "Ελαφρά Ταξιαρχία", με τους παίκτες μας να πραγματοποιούν τα χειρότερά τους 10 λεπτά από την αρχή της σεζόν, να μην κάνουν τίποτα σωστά (σ.σ. χαρακτηριστικό της εικόνας, οι μόλις 6 πόντοι που πέτυχαν) και με τους γηπεδούχους να "τρέχουν" ένα επιμέρους 22-6 να φτάνουν άνετα στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος του Απόλλωνα Σμύρνης, η Νίκη Αμαρουσίου, την οποία θα υποδεχθούμε την προσεχή Δευτέρα 11/11 και ώρα 21:30, στο κλειστό της Ριζούπολης, για την 6η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας χρειάζεται ΟΛΟΥΣ τους Απολλωνιστές στο πλευρό της... Απόλλωνας στα εύκολα, ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ στα δύσκολα!

Δεκάλεπτα: 24-25, 42-39, 59-49, 81-55

Διαιτητές: Σκούτας, Χρηστίδης, Σιδέρης

ΓΣ Κηφισιάς (Μπιλάλης, Γιαννακάκης): Τριποδάκης 15 (2), Τσουμαλής, Λαουρδέκης 5 (1), Μπιλάλης 9 (3), Μπαζίνης 10 (2), Παπαδημητρίου 2, Βογιατζόγλου, Λαμπρόπουλος 17 (1), Τσολακόπουλος 2, Πολύζος 2, Παναγιώτου 19, Τσουπάκης.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής, Τάσιος): Οικονομάκης 8, Τσόπελας 2, Σκορίλας, Κουντούρης 2, Λέπουρης 3, Καλπακής 5 (1), Πάντσιος 13 (1), Ρεντίφης 5 (1), Μουρίκης 10, Σκαρπέλης, Σκούταρης 7 (1), Λαμπράκης.