ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 87-74 - 6η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 87-74

6η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Μεγαλειώδης εμφάνιση, τεράστια νίκη! Όταν παίζει έτσι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα ο Απόλλωνας Σμύρνης, ο οποίος ήταν... ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ απέναντι στη δυνατή Νίκη Αμαρουσίου, πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι, "αγγίζοντας" σε πολλές στιγμές το... τέλειο σε άμυνα και επίθεση και έριξε με άνεση στο καναβάτσο μία εκ των διεκδικητών της ανόδου, με 87-74, στο κλειστό της Ριζούπολης και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα!

Μετά το αρχικό "μούδιασμα", όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 7 πόντους, ο Απόλλωνας αφυπνίστηκε άμεσα και ισορρόπησε, κλείνοντας το δεκάλεπτο με ένα τρίποντο πίσω (19-22). Η συνέχεια, ωστόσο έμελλε να είναι εντελώς διαφορετική, αφού η ομάδα μας πραγματοποίησε μακράν το καλύτερό της δεκάλεπτο φέτος τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 32-13 υπέρ της έφερε τα... πάνω-κάτω στο ματς, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 51-35! Στο δεύτερο μέρος, όσες προσπάθειες κι αν έκανε η Νίκη, ο Απόλλωνας ήταν εκπληκτικός και δεν άφηνε το παιχνίδι από τα χέρια του, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν να μειώσει μέχρι και τους 11 (67-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Απόλλωνα να διατηρεί διαρκώς διψήφιο προβάδισμα, στέλνοντας μάλιστα τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (20π.) στο 22' (60-40) και άλλες τρεις φορές στους 18 πόντους, μία στο τρίτο και δύο στο τέταρτο δεκάλεπτο (53-35 στο 21', 74-56 στο 32' και 78-60 στο 34'), με τους παίκτες μας  πέραν από πανέμορφο μπάσκετ, να μας χαρίζουν και ουκ ολίγα highlights, αποζημιώνοντας... και με το παραπάνω τους φίλους του Απόλλωνα που έδωσαν δυναμικό παρών στο κλειστό της Ριζούπολης!

Την επόμενη Αγωνιστική (7η), ο Απόλλωνας Σμύρνης δοκιμάζεται στους Αγίους Αναργύρους, αντιμετωπίζοντας την τοπική ομάδα, την προσεχή Δευτέρα 18/11 και ώρα 21:45.

Δεκάλεπτα: 19-22, 51-35, 67-56, 87-74

Διαιτητές: Μπίκας, Σπυρόπουλος, Αγγελής

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής, Τάσιος): Οικονομάκης 5 (1), Τσόπελας, Σκορίλας, Κουντούρης 14, Λέπουρης 4, Καλπακής 13 (2), Πάντσιος 22 (2), Ρεντίφης, Μουρίκης 12, Δαουτάκος 14 (3), Σκούταρης 3 (1), Λαμπράκης.

Νίκη Αμαρουσίου (Νικητόπουλος): Ζέρβας 4 (1), Γεωργακόπουλος 9 (1), Τσιάτσιος, Κυπριτζόγλου 10 (1), Πρόφκα, Τσέκενης Γ. 18 (4), Φρίμας, Τσέκενης Α. 3 (1), Τασιόπουλος 7 (1), Βισνιέβσκι 23.