ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΕΣΚΔ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 65-48 - 15η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΕΣΚΔ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 65-48

15η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Με άμυνα από... ατσάλι και... κατάθεση ψυχής, ο Απόλλωνας Σμύρνης επέστρεψε εντυπωσιακά στις επιτυχίες, καθώς επιβλήθηκε της γειτονικής Νέας Ιωνίας με 65-48, πανηγυρίζοντας μία τεράστιας και κομβικής σημασίας νίκη-«ανάσα» εν όψει της δύσκολης συνέχειας!

Έτσι, ο Απόλλωνας έφτασε τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα και σε απόσταση μίας νίκης από την Νέα Ιωνία, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την επίτευξη του φετινού στόχου!

Η ομάδα μας μπήκε με το... μαχαίρι στα δόντια από το πρώτο δευτερόλεπτο, παίρνοντας εξ αρχής το πάνω χέρι στο ματς. Ξέφυγε με 7-1 στο 3ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να ισορροπούν στη συνέχεια, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους δύο αντιπάλους ισόπαλους (13-13). Όμως, από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Απόλλωνας ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης και πραγματοποιώντας την καλύτερή του αμυντική εμφάνιση έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Αφού πρώτα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (34-23), εν συνεχεία η «Ελαφρά Ταξιαρχία» συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος, διευρύνοντας σταδιακά το υπέρ της προβάδισμα, το οποίο τρία λεπτά από τη λήξη του ματς έφτασε ακόμη και στο +21 (63-42)! Το μόνο που κατάφερε στο φινάλε η Νέα Ιωνία ήταν να μειώσει για το τελικό 65-48, με το οποίο «σφραγίστηκε» μία από τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) εμφανίσεις του Απόλλωνα τη φετινή σεζόν!

Πλέον, ο Απόλλωνας Σμύρνης στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την δυνατή Δάφνη, την ερχόμενη Δευτέρα 3/2 και ώρα 21:30, στο κλειστό «Μιχάλης Μουρούτσος», για την 16η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ.

Δεκάλεπτα: 13-13, 34-23, 48-34, 65-48

Διαιτητές: Μπίκας, Θεοδωρόπουλος, Στρέμπας

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής, Τάσιος): Οικονομάκης 1, Όουντε-Μπος, Κουντούρης 13 (2), Λέπουρης 6, Καλπακής 7 (1), Πάντσιος 14 (2), Τσόπελας, Μουρίκης 6, Συντάκας, Σκαρπέλης, Σκούταρης 16 (2), Λαμπράκης 2.

ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας (Πατρινός, Μπάκας): Φαναριώτης 2, Τσακίρης 9 (2), Ηλιόπουλος 6 (1), Σταμάτης 14 (3), Μαυρίδης 5 (1), Λαμπρόπουλος, Σιώμος 8, Βαρνάβας 4, Ντιφαντής, Ευαγγελιάδης, Κόκιος.