ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 73-59

13η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και στάθηκε αξιοπρεπέστατα για 35 λεπτά μέσα στην αήττητη έδρα του δυνατού Πολυνίκη Αγίας Βαρβάρας ο Απόλλωνας Σμύρνης, ωστόσο η ομάδα μας δεν κατάφερε να κάνει νικηφόρο ποδαρικό στο 2020, γνωρίζοντας την ήττα με 73-59, στο "κλείσιμο" του Α' Γύρου, αν και το τελικό σκορ αδικεί τις προσπάθειες των παικτών μας και δεν είναι αντιπροσωπευτικό της συνολικότερης εικόνας του ματς.

Οι παίκτες μας μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να ξεφύγουν με 4-12 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, διατηρώντας το προβάδισμα από το 1ο μέχρι και το 15ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο σκορ με 19-17, κλείνοντας μάλιστα προηγούμενοι το ημίχρονο με 33-27. Παρ' όλα αυτά, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν το έβαλε κάτω, προσπερνώντας εκ νέου στο 25' (37-38), έπειτα από τρίποντο του Καλπακή, με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ! Παρά τη μεγάλη προσπάθεια και την πολύ καλή τους εικόνα, ωστόσο, οι παίκτες μας δεν είχαν άλλες δυνάμεις, με τον Πολυνίκη να έχει περισσότερες ανάσες και λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο και όχι μόνο να γέρνει την πλάστιγγα σταδιακά υπέρ του, αλλά να στέλνει τη διαφορά ακόμη και σε διψήφια επίπεδα, βρίσκοντας πολλά μεγάλα σουτ -κυρίως- από τους Πολιτόπουλο και Θεοδωρίτση και διατήρησε έτσι απόρθητη την έδρα του, επικρατώντας με 73-59.

Πλέον, ο Απόλλωνας στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Αγία Παρασκευή (ΚΑΠ), την οποία θα αντιμετωπίσουμε την ερχόμενη Δευτέρα 20/1 και ώρα 20:00, στο κλειστό του Κοντόπευκου, στο εναρκτήριο ματς του Β' Γύρου της Α' ΕΣΚΑ.

Δεκάλεπτα: 11-16, 33-27, 46-44, 73-59

Διαιτητές: Ορφανός, Κοτσώνης, Γιαννακόπουλος

ΑΓΣ Πολυνίκης Αγίας Βαρβάρας (Στρατικόπουλος): Πατάτας 5, Κουλούρης, Μόρφος Α. 2, Λίβανος 7, Μπουτσίκος, Πολιτόπουλος 24 (1), Παπαδόπουλος 18 (2), Θεοδωρίτσης 10 (2), Καλλίλας, Βακάλης, Κάππης 7.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής, Τάσιος): Οικονομάκης 8 (2), Σκαρπέλης 4 (1), Κουντούρης 6, Σκούταρης 2, Λέπουρης 3, Καλπακής 12 (2), Μουρίκης 15 (11 ριμπ.), Όουντε-Μπος, Συντάκας, Βασσάλας, Λαμπράκης 7.