ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 88-66

14η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Κέρδος τα δικά μας παιδιά...! Δεν άντεξε στο Κοντόπευκο ο Απόλλωνας Σμύρνης, γνωρίζοντας την ήττα από την πανίσχυρη -και πρωτοπόρο της βαθμολογίας- Αγία Παρασκευή (ΚΑΠ) με 88-66, για την 14η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας πλήρωσε το πολύ κακό της ξεκίνημα, με την ΚΑΠ να ξεφεύγει ήδη από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου με 26-5. Ωστόσο, ο Απόλλωνας, στηριζόμενος σε μεγάλο βαθμό στους νεαρούς του παίκτες -που προέρχονται κατά κύριο λόγο από τις Ακαδημίες μας- τους οποίους έριξε σε ακόμη ένα ματς ο κόουτς Χατζής στη «μάχη», κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να φανεί ανταγωνιστικός μέχρι και το 28ο λεπτό. Αρχικά, "ψαλιδίζοντας" τη διαφορά (30-17 στο 10') μείωσε μέχρι και τους 10 πόντους, στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 47-33. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" κατάφερε να παραμένει στο ματς μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί, οι παίκτες μας έμειναν από δυνάμεις, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν συνεχόμενα μεγάλα σουτ και να "εκτοξεύουν" στη μέγιστη τιμή το υπέρ τους προβάδισμα (73-49 στο 30'), "κλειδώνοντας" ουσιαστικά τη νίκη.

Κέρδος από την αναμέτρηση με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, η παρουσία του νέου «αίματος» του Απόλλωνα, των νεαρών αθλητών μας από τις Ακαδημίες.

Την επόμενη Αγωνιστική (15η), ο Απόλλωνας Σμύρνης θα βρει απέναντί του τη γειτονική Νέα Ιωνία, την οποία θα φιλοξενήσουμε στο κλειστό της Ριζούπολης, την προσεχή Δευτέρα 27/1 και ώρα 21:30, σε μία αναμέτρηση κομβικής σημασίας, εν όψει της συνέχειας.

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΒΡΟΝΤΕΡΟ ΠΑΡΩΝ... ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΚΕΙ !!!

Δεκάλεπτα: 30-17, 47-33, 73-49, 88-66

Διαιτητές: Ζιώγας, Χριστοδουλάκης, Πετράκης

Καλαθοσφαίριση Αγ. Παρασκευής (Χατζηπανηγύρης, Ραδής): Γαρδέλης 9 (1), Παπανίκος 11 (3), Παγίδας, Σιλιτζήρης 2, Αγόρης 14 (4), Σβορώνος 8, Ζερβός 10 (2), Παρασκευόπουλος 8 (1), Φιλιππαίος, Μιχάλης 10 (2), Τσιρίμπασης 2, Παπάς 14 (2).

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής): Σκαρπέλης 10 (2), Κουντούρης 5, Σκούταρης 10 (2), Λέπουρης 9, Καλπακής 11 (1), Τσόπελας 2, Μουρίκης 4, Όουντε-Μπος 3 (1), Συντάκας 7 (1), Βασσάλας 3, Λαμπράκης 2.