ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 63-50 18η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 63-50

18η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Σπουδαία εμφάνιση και τεράστιας σημασίας νίκη πανηγύρισε ο Απόλλωνας Σμύρνης επί της Κηφισιάς με 63-50, για την 18η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ, επιστρέφοντας εντυπωσιακά στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων, με μία απ' τις πειστικότερες φετινές του εμφανίσεις!

Η ομάδα μας ήταν σοβαρή και έβγαζε αποφασιστικότητα στο παιχνίδι της από το πρώτο λεπτό, ξεφεύγοντας μάλιστα με διψήφια διαφορά (28-18) στο 17', με όμορφο καλάθι του Μουρίκη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος, με τον αρχηγό Γιάννη Οικονομάκη να στέλνει το υπέρ μας προβάδισμα στο +13 (39-26) στο 22ο λεπτό, σε ένα σημείο που ο Απόλλωνας είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό του. Ωστόσο, η επικίνδυνη Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 44-40 στο 27' με επτά συνεχόμενους πόντους από τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων, Θοδωρή Λαμπρόπουλο. Οι παίκτες μας, όμως, δεν είχαν καμία διάθεση να δώσουν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και με τρομερή δουλειά στο πίσω μέρος του γηπέδου, τόσο στην ομαδική, όσο και στην ατομική άμυνα, ουσιαστικά δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Κηφισιά. Μάλιστα, στο 35' η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε υψηλά επίπεδα, αφού ο Κουντούρης έπειτα από μία υπέροχη φάση και συνεργασία 3 με 1 στον αιφνιδιασμό, ο Απόλλωνας έκανε το 58-44, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη. Το πανέμορφο καλάθι του Μουρίκη για το 63-46 στο 38ο λεπτό, ύστερα από "μαγική" ασίστ του Πάντσιου, "εκτόξευσε" το προβάδισμα για τον Απόλλωνα στη μεγαλύτερη τιμή της (+17), "σφραγίζοντας" οριστικά το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος, σε συνδυασμό με μία εμφάνιση που άφησε απόλυτα ικανοποιημένο τον κόουτς Χατζή, ο οποίος είδε όλους τους παίκτες του να είναι θετικότατοι και να βάζουν το λιθαράκι τους σε αυτή την επιτυχία!

Την προσεχή Δευτέρα (24/2, 21:00), ο Απόλλων Σμύρνης δοκιμάζεται στο Μαρούσι, απέναντι στην Νίκη Αμαρουσίου (κλειστό 2ου Λυκ. Αμαρουσίου), για την 19η Αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 10-12, 33-24, 47-42, 63-50

Διαιτητές: Ορφανός, Καρακωνσταντόπουλος, Τεφτίκης

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής, Τάσιος): Οικονομάκης 9 (1), Λέπουρης 1, Συντάκας, Κουντούρης 8, Τσόπελας 5 (1), Καλπακής 10 (1), Πάντσιος 13 (1), Μουρίκης 11, Όουντε-Μπος, Σκαρπέλης, Σκούταρης 6 (1), Λαμπράκης.

ΓΣ Κηφισιάς (Μπιλάλης, Γιαννακάκης): Τριποδάκης 11 (1), Λαουρδέκης, Μπιλάλης, Μπαζίνης 2, Παπαδημητρίου 8, Βογιατζόγλου 2, Λαμπρόπουλος 15 (3), Τσολακόπουλος 6, Τσούμαλης, Παναγιώτου 6, Χατζηαγγελής.