ΟΚΑΜ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 81-76 17η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

ΟΚΑΜ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 81-76

17η Αγωνιστική, Α' ΕΣΚΑ

Έχασε το ροζ φύλλο, κέρδισε τη διαφορά... Ήττα... μισή νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Μαρκόπουλο, όπου η ομάδα μας, έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς με πολλές συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον ΟΚΑ Μεσογείων με 81-76, για την 17η Αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ, ωστόσο διατήρησε την υπέρ της διαφορά (+10) από τον αγώνα του Α' Γύρου και έχει πλέον το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το κάκιστο -αμυντικά- ξεκίνημα του Απόλλωνα, παρά το αρχικό 4-7 για την ομάδα μας, "μεταφράστηκε" σε επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων στα πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης, οι οποίοι πέτυχαν 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ξέφυγαν δύο φορές με 11 πόντους (32-21 στο 12' και 37-26 στο 14'). Η συνέχεια, όμως, άνηκε στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», με τους παίκτες μας να αφυπνίζονται άμεσα, να βελτιώνουν κατακόρυφα την άμυνά τους και έχοντας υπομονή  και σωστή στόχευση επιθετικά να επιστρέφουν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο προηγούμενοι με 43-46! Και δεν σταμάτησαν εκεί, αφού με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Απόλλωνας "έτρεξε" ένα γρήγορο σερί 5-0, για να ξεφύγει με 43-51 στο 21'! Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ωστόσο, ο αγώνας είχε... χιτσκοκική εξέλιξη, με συνεχείς εναλλαγές στην πρωτοκαθεδρία του σκορ και πολλές συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και κατάφεραν με εύστοχο τρίποντο να προσπεράσουν εκ νέου, στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59), ενώ ξέφυγαν και πάλι με 11 πόντους στο 32' (70-59), βρίσκοντας συνεχόμενα μεγάλα σουτ. Μάλιστα, στο 35' έκαναν το 77-65, με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ του ΟΚΑΜ. Παρ' όλα αυτά, ο Απόλλωνας δεν τα παράτησε και με συνεχόμενες εξαιρετικές άμυνες, αλλά και δύο μεγάλα τρίποντα από τον Χρήστο Καλπακή, πλησίασε για το 78-73 στο 37', θέτοντας νέα δεδομένα στο ματς. Ο Τσόπελας μείωσε ακόμη περισσότερο (80-76) με γκολ-φάουλ στο 39', με τον Απόλλωνα να μην ολοκληρώνει την αντεπίθεση, αλλά να κερδίζει την υπέρ του διαφορά...

Έτσι, ο ΟΚΑΜ επικράτησε με 81-76, αλλά ο Απόλλωνας κατάφερε με επιτυχία να υπερασπιστεί το +10 από τον αγώνα του Α' Γύρου, φεύγοντας από τα Μεσόγεια με ένα πολύ σημαντικό κέρδος.

Πλέον, ο κόουτς Χατζής και οι παίκτες μας στρέφουν την προσοχή τους στο αναβληθέν εκτός έδρας παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής με τη Δάφνη, στο κλειστό «Μιχάλης Μουρούτσος», την προσεχή Πέμπτη 13/2 και ώρα 21:30.

Δεκάλεπτα: 29-21, 43-46, 60-59, 81-76

Διαιτητές: Κάρδαρης, Αργυρούδης, Παπαδόπουλος

ΟΚΑΜ (Χασιώτης): Καλούδας 4 (1), Τσίρος, Γιαννάκης 7 (1), Ατζαμόγλου 13 (2), Κυριαζής, Σουλιώτης 28 (1), Παπαγιαννάκος 8 (2), Παπακωνσταντίνου 18 (4), Βλάχος 1, Πλέστης, Χατζής, Κοντός 2.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χατζής): Οικονομάκης 9 (2), Κουντούρης 2, Λέπουρης 8, Καλπακής 14 (2), Πάντσιος 9 (1), Τσόπελας 5, Μουρίκης 19, Σκούταρης 10 (2), Λαμπράκης.