Στους Τελικούς ο Ολυμπιακός, αποκλείστηκε «μαχόμενος» ο Απόλλων

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής και στον δεύτερο αγώνα της σειράς των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος Α1 πόλο Ανδρών με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Επικράτησε με 15-10 της «ελαφράς ταξιαρχίας»  στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης (τυπική έδρα του Απόλλωνα), έκανε το 2-0 στις νίκες (είχε νικήσει και στον πρώτο συγκλονιστικό αγώνα στον Πειραιά με 12-11) και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος όπου θα επιδιώξει να διατηρήσει τα σκήπτρα του (ο αντίπαλος θα βγει από το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Βουλιαγμένης, που παίζουν απόψε στις 8 μ.μ. τον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα με τη σειρά στο 1-0 υπέρ του ΝΟΒ).

Και το σημερινό ματς, πάντως, ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να το κάνει ντέρμπι παρά το ότι βρέθηκε να χάνει με 5-1 στην 1η περίοδο και με 9-4 στις αρχές του 2ου ημιχρόνου.

Με… αντεπίθεση διαρκείας στην 3η περίοδο – στην οποία από το 7:37 κι έπειτα κάτω από τα γκολποστ αγωνίστηκε ο νεαρός Γαρύφαλλος Δραγώνας – ο Απόλλων κατάφερε να μειώσει σε 9-8 και να την κλείσει μόλις ένα γκολ πίσω στο σκορ (9-10 με τρομερό γκολ του Γούνα στα 9’’).

Παίζοντας με ψυχή σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, τον οποίο μετέτρεψαν σε ντέρμπι, αφού και στα 5:53 για το τέλος η διαφορά ήταν στο ένα γκολ (10-11 σ’ εκείνο το σημείο με πανέμορφο γκολ του Αλέξανδρου Αλαμάνου).

Στη συνέχεια ο επί σειρά ετών πρωταθλητής Ολυμπιακός, κατάφερε να προηγηθεί με 13-10 στα 3:27 για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι, αλλά η εκτέλεση του εξαιρετικού και σήμερα (όπως και στον 1ο ημιτελικό) Νικολά Μοσκόφ σταμάτησε στο δοκάρι (3:03) και κάπου εκεί η ψυχολογία των γηπεδούχων έπεσε για να έρθει δίκαια το τελικό 10-15.

Η εξέλιξη του αγώνα (από το apollonwaterpolo.gr)

Στην 1η περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα υπέρ του 3-0 με σκόρερ τους Ίρβινγκ (5:36, 2:52) και Καπότση (3:34) αναγκάζοντας τον Νίκο Δεληγιάννη να καλέσει τάιμ άουτ. Στα 47’’ για το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου ο Κάκαρης πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Χρυσοσπάθη στο δοκάρι και ευστόχησε για το 4-0. Το πρώτο γκολ για τον Απόλλωνα ήρθε στα 16’’ με πολύ ωραίο σουτ του Γωνιωτάκη, αλλά στα 2’’ ο Χρυσοσπάθης με σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 1-5 της 1ης περιόδου.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τον Νίκολα Μοσκόφ να σκοράρει (2-5, 7:38) από το δεύτερο δοκάρι μετά από πάσα του Δερμιτζάκη και αλλοίωση της μπάλας από το Ζερδεβά, ενώ ο Ολυμπιακός και αφού προηγουμένως ο Ζερδεβάς είχε νικήσει σε τετ α τετ τον Σολανάκη, πήρε ξανά προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με σκόρερ τον Ντάουμπε στα 4:25. Στα 2:49 το σουτ του Δερβίση από το πρώτο δοκάρι βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια στο νερό με τους διαιτητές να υποδεικνύουν γκολ σε μια αμφισβητούμενη φάση, για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι «κυανόλευκοι». Στην επόμενη φάση ο Απόλλων βρήκε δίχτυα με σκαστό σουτ Μοσκόφ (1:46) μειώνοντας σε 7-3, ενώ στα 1:05 για το ημίχρονο ο Γούνας με πέναλτι που κέρδισε ο Δερμιτζάκης που είχε φύγει στην κόντρα έκανε το 7-4.

Όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ίρβινγκ, ο οποίος ανέβασε ξανά τη διαφορά στα 4 γκολ για τον Ολυμπιακό με σουτ από την περιφέρεια στα 36’’.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ του Σκουμπάκη στα 7:37 (4-9), με τον Νικο Δεληγιάννη να περνά κάτω από τα δοκάρια τον Γαρύφαλλο Δραγώνα και τον Απόλλωνα, βελτιώνοντας την άμυνά του, να ξεκινάει παίζοντας παθιασμένα την αντεπίθεσή του σκοράροντας τέσσερα αναπάντητα γκολ για να μειώσει σε 9-8 στα 59’’ για το τέλος της 3ης περιόδου, με το αποτέλεσμα αυτής να είναι το 9-10. Στα 7:31 ο Σολανάκης έκανε το 5-9, στα 6:29 ο Γούνας το 6-9, στα 5:37 ο Μοσκόφ το 7-9 και στα 3:03 ο Αλαμάνος με πολύ ωραίο γκολ από το φουνταρισμό ύστερα από ασίστ του Δερμιτζάκη το 8-9! Το ματς έγινε ντέρμπι με την «ελαφρά ταξιαρχία να βγάζει ψυχή, αλλά να δέχεται το 8-10 από τον Ντίνο Γενηδουνιά στα 59’’. Όμως, ο Γούνας, με πανέμορφο γκολ από την περιφέρεια μόλις 9’’ πριν το τέλος του 3ου οκταλέπτου διαμόρφωσε το 9-10!

Στο ξεκίνημα της 4ης ο Απόλλων, έχοντας χάσει τον Μανώλη Σολανάκη με τρεις αποβολές από τα μισά του 3ου οκταλέπτου, συνέχισε να παίζει δυναμικά στην άμυνα δεχόμενος το 9-11 με πέναλτι του Γενηδουνιά στα 7:37’’, αλλά απαντώντας με φοβερό γκολ του Αλαμάνου από την περιφέρεια στα 5:53 μειώνοντας και πάλι στο γκολ (10-11).

Στα 4:36 ο Χρυσοσπάθης με γκολ από το «2» έδωσε ξανά διαφορά δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό για να ακολουθήσει το 10-13 από τον Γενηδουνιά στα 3:27 πριν τη λήξη.

Στην επόμενη επίθεση ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι, αλλά η μπάλα στην εκτέλεση του Μοσκόφ στα 3:02, βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Ζερδεβά με το 10-13 να παραμένει και τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει δύο γκολ στη συνέχεια για το τελικό 10-15 (1:46 πεν΄. Γενηδουνιάς, 1:06 Καπότσης).

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 10-15 (1-5, 3-3, 5-2, 1-5)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος  2, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Κίτσος, Τοράκης, Μοσκόφ 3, Βιτέλλας, Μπόουεν, Γούνας 3, Γωνιωτάκης 1, Σολανάκης 1, Δραγώνας, Φέγγος, Τροβάς

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 4, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης 2, Χρυσοσπάθης 2, Ιρβινγκ 3, Γαλανόπουλος