Έβαλε το… «4Χ4» ο Απόλλων, που «λύγισε» και τη Γλυφάδα στο Σεράφειο

Ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης έβαλε το… «4Χ4» και προχωρά ακάθεκτος! Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε, παρουσία περίπου 150 φιλάθλων της, με 16-10 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο Σεράφειο κολυμβητήριο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών και συνεχίζει με το απόλυτο των νικών.

Η φιλοξενούμενη ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη προέβαλε αντίσταση στην 1η περίοδο προηγούμενη με 2-1, 3-2 και 4-3 στα 29’’ πριν το τέλος της, ωστόσο στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Δεληγιάννη έβαλαν για τα καλά τις… μηχανές μπροστά.

Αφού ισοφάρισαν με τον Μπογκντάνοβιτς σε 4-4 στα 3’’ για το τέλος του πρώτου οκταλέπτου, προηγήθηκαν στα 5:24 για το ημίχρονο με 7-4 (τέσσερα αναπάντητα γκολ σε αυτό το διάστημα) και έκλεισαν το πρώτο μέρος με το 11-6 υπέρ τους (7-2 το επιμέρους σκορ στο δεύτερο οκτάλεπτο).

Στην 3η περίοδο διεύρυναν στα έξι γκολ την υπέρ τους διαφορά (14-8) φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 16-10.

Πρώτος σκόρερ για τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν ο αρχηγός Μανώλης Σολανάκης με 4 γκολ, ενώ από τρία σημείωσαν Χονδροκούκης και Μπογκντάνοβιτς.

Επόμενο ματς για την ομάδα μας, που διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, αυτό της προσεχούς Τετάρτης 2/11 με το Περιστέρι εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – ΑΝΟ Γλυφάδας 16-10 (4-4, 7-2, 3-2, 2-2)

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 3, Βίτσκοβιτς 2, Γαρδίκας 2, Τουρκομένης, Σολανάκης 4, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης

ΑΝΟ Γλυφάδας (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης, Ηλιόπουλος Α., Σαρτζετάκης, Γκαρντιγιάν 1, Δαμιανός, Χαλυβόπουλος Ιπ. 1, Γιαννόπουλος 3, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου, Πούρος, Αγκόρτσας 1, Τσαταλιός 4, Ηλιόπουλος Ν., Αγριτέλης, Μαρκαντωνάτος