Τον… πλήγωσε η άμυνα στο Ποσειδώνιο, πρώτη απώλεια βαθμών στο Πρωτάθλημα για τον Απόλλωνα!

Την πρώτη του απώλεια βαθμών στην εφετινή Α1 των Ανδρών γνώρισε σήμερα ο Απόλλων Σμύρνης, που μετά τις επτά συνεχόμενες νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον Β’ Όμιλο, ηττήθηκε με 11-10 από τον ΠΑΟΚ στο Ποσειδώνιο στο πλαίσιο της εμβόλιμης 9ης αγωνιστικής.

Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-0 στα 3:23 πριν το τέλος της 1ης περιόδου (κλείνοντάς την στο 3-1), ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πέτυχε πέντε αναπάντητα γκολ για να προηγηθεί με 5-3 πριν ο Μπραΐμης μειώσει στο 5-4 του ημιχρόνου.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο Απόλλων πέτυχε άλλα τρία γκολ με Σολανάκη, Γαρδίκα και Μπογκντάνοβιτς για να περάσει εκ νέου μπροστά με 7-5 και ακολούθως με 8-6 στα 3:30, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά προηγούμενοι με 9-8 στα 45’’ για την 3η περίοδο (το σκορ στο φινάλε της) και με 11-8 στα 3:23 για τη λήξη του αγώνα.

Με δύο γκολ των Χονδροκούκη και Γαρδίκα η «ελαφρά ταξιαρχία» μείωσε σε 11-10 στα 1:43 πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά με την πρώτη ήττα στις εγχώριες διοργανώσεις να έρχεται κυρίως ως συνέπεια της κακής αμυντικής λειτουργίας.

Πλέον ο Απόλλων στρέφει την προσοχή του στο εξ αναβολής εκτός έδρας ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη το προσεχές Σάββατο (26/11, 16:00, στο Λαιμό), σ’ έναν αγώνα που θα μεταδοθεί από το ΕΡΤ Sports.

ΠΑΟΚ – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 11-10 (1-3, 4-1, 4-4, 2-2)

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος 1, Παπαμανιωλουδάκης, Προσινικλής Ν., Καλαργυρός 2, Κεχαλάρης, Μιλάρντοβιτς 3, Τσολακούδης 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Προσινικλής Π., Κούπμαν 2, Βεκρής Λασκαρίδης, Σάλεχ.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 2, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραΐμης 1, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 3, Μυρίλος, Σολανάκης 2, Καβουσανός