Ήττα από τον Ολυμπιακό στο Παπαστράτειο

Την ήττα από τον Ολυμπιακό με 16-8 στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά γνώρισε ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης, με τη διαφορά στο σκορ να αδικεί την εικόνα των «κυανόλευκων» που ήταν πάρα πολύ καλή στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης.

Μετά το 2-2 στο ξεκίνημα του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 5-2 στο φινάλε της 1ης περιόδου, με την «ελαφρά ταξιαρχία» του Νίκου Δεληγιάννη να επιστρέφει δυναμικά στο ματς μειώνοντας σε 5-4 στις αρχές της 2ης (με Γαρδίκα και Σολανάκη) και σε 7-6 στο ημίχρονο (με γκολ από Βίτσκοβιτς και Χονδροκούκη), το οποίο εξελισσόταν σε ντέρμπι.

Στα 6:19 της 3ης περιόδου ο Γενηδουνιάς έκανε το 8-6 με τον Γαρδίκα να αποβάλλεται με αντικατάσταση στην ίδια φάση για δικαιολογημένη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές. Η απόφαση αυτή σε συνδυασμό με κάποια ακόμη σφυρίγματα φαίνεται πως αποσυντόνισαν τους παίκτες του Απόλλωνα, που είδαν τον Ολυμπιακό να σκοράρει τρία αναπάντητα γκολ από τα 4:45 μέχρι και τα 2:29 (11-6), προτού οι Σολανάκης και Χονδροκούκης μειώσουν στο 11-8 της 3ης περιόδου.

Στα 6:54 πριν το τέλος του αγώνα ο Φιλίποβιτς έκανε το 12-8 και στα 5:10 ο Γενηδουνιάς το 13-8 με πέναλτι, με τους «κυανόλευκους» να μην αντιδρούν στη συνέχεια και να γνωρίζουν τελικώς την ήττα με 16-8.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας αυτός της προσεχούς Τετάρτης (14/2, 21:00) στο Σεράφειο με αντίπαλο τον Εθνικό για την 4η αγωνιστική της Β’ Φάσης του 1ου γκρουπ στην Α1 Υδατοσφαίρισης των Ανδρών.

Ολυμπιακός – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 16-8 (5-2, 2-4, 4-2, 5-0)

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Γραμματικός, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Φιλίποβιτς 3, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 2, Λιαντζίρης.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος, Μπραίμης, Χονδροκούκης 2, Βίσκοβιτς 1, Γαρδίκας 1, Τουρκομένης, Σολανάκης 2, Καβουσάνος, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης.