Α1 Πόλο Ανδρών: Απόλλων Σμύρνης 8-9 Ολυμπιακός

Μεγάλο ντέρμπι στο Σεράφειο που επισκιάστηκε από τα διαιτητικά λάθη. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 8-9 τον Απόλλων Σμύρνης για εξ αναβολή αγώνα της 1ης αγωνιστικής της Α1 Πόλο Ανδρών. Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Απόλλωνας αςπροηγήθηκε με 3-1, οι «Ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με 3-7 στο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να μπουν στο παιχνίδι μειώνοντας στο γκολ, 7-8. Όμως το γκολ του Γενηδουνιά για το 7-9 υπέρ του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικό. Οι Απολλωνιστές διαμαρτυρήθηκαν στη συνέχεια για μια προσπάθεια του Σουσιασβίλι στην κόντρα με τους διαιτητές να ισχυρίζονται ότι η μπάλα δεν είχε περάσει την νοητή γραμμή αλλά και για ένα πέναλτι, που λανθασμένα δεν δόθηκε. Επίσης στην συνέχεια στο 3:50 είχαμε και διακοπή του αγώνα. Όλα ξεκίνησαν από μια ασυνενοησία των διαιτητών που ο ένας καταλόγισε κόρνερ, ο άλλος έδειξε συνέχεια του αγώνα και ο Ολυμπιακός σκόραρε στην κόντρα με τους παίχτες του Απόλλωνα να έχουν μείνει όλοι ψηλά περιμένοντας το κόρνερ. Αυτό προκάλεσε την αντίδραση των Απολλωνιστών που σύμφωνα με το φύλλο αγώνα έφτυσαν τον διαιτητή της αναμέτρησης, Σπύρο Αχλαδιώτη και την αστυνομία να χρειάζεται να παρέμβει για να συνεχιστεί το ματς πέντε λεπτά αργότερα με επανάληψη της φάσης και κατοχή στον Ολυμπιακό. Στην συνέχεια του αγώνα ο Απόλλωνας το μόνο που κατάφερε ήτανε να μειώσει στο τελικό 8-9 με τον Αλαμάνο. Σύμφωνα πάλι με το φύλλο αγώνα στο τέλος της αναμέτρησης ο τιμωρημένος Νίκος Δεληγιάννης , που είδε το ματς από την κερκίδα με τον βοήθο του Δημήτρη Μιτελούδη να διευθύνει την ομάδα, κατευθύνθηκε προς την γραμματεία για να διαμαρτυρηθεί στον παρατηρητή του αγώνα, Λάμπρος Μιχαηλίδης. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 8-9 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(3-3, 3-7, 7-8, 8-9) ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ(Δημήτρης Μιτελούδης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς, Μόκκας 1, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 3, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Τσαχιλίδης 1, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Χρβόγε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιατζίρης Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής: ΝΟ Πατρών 7-6 ΝΟ Χανίων ΑΝΟ Γλυφάδας 8-6 Παναθηναϊκός ΝΟ Χίου 7-13 ΓΣ Περιστερίου Απόλλων Σμύρνης 8-9 Ολυμπιακός Η βαθμολογία: 1. Ολυμπιακός 9 2. ΓΣ Περιστερίου 9 3. Απόλλων Σμύρνης 6 4. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 5. Παναθηναϊκός 3 6. ΝΟ Πατρών 3 7. ΝΟ Χανίων 0 8. ΝΟ Χίου 0